5 неочевидних порад із книги «Getting Things Done»

У цій статті ми поговоримо як креативно та весело привести справи до ладу, згідно з методикою Getting Things Done. А ще ти дізнаєшся, що таке втома від прийняття рішень і чому варто вести небанальні списки справ

Записуй всі думки, які створюють ефект незакінченості

Намагайся не думати більше одного разу над однією і тією ж проблемою, якщо це можливо. Це напевно, головна ідея книги “Getting Things Done”. Не варто пам’ятати про все, що потрібно зробити. Адже це змушує тебе під час роботи чи навчання відволікатися на думки, які постійно крутяться в голові.

Краще записуй кожну думку на окремих аркушах паперу.

Як це зробити?

  1. Спочатку запиши те, про що зараз думаєш (1 думка/ідея/завдання = 1 аркуш)
  2. Потім склади план чіткий дій для реалізації
  3. Визнач, яким повинен бути результат і запиши його внизу аркуша.

Так, ти внесеш ясність у прийняття рішень і зможеш легко концентруватися на виконанні поточних завдань. Такий підхід справді працює, адже як пише Девід Аллен, наша свідомість як монітор комп’ютера – інструмент концентрації, а не сховище даних. Сенс у тому, що свідомість не відрізняє майбутнє і теперішнє. Тому все, про що ти думаєш зараз чи плануєш або хочеш зробити у майбутньому, свідомість відносить до категорії справ, які потрібно зробити прямо зараз. Ця стає причиною постійного стресу, джерело якого без розуміння того, як працює людська свідомість, важко зрозуміти.

Приймай якомога менше рішень

Прийняття великої кількості рішень є шкідливим для мозку. Це називається «втомою від прийняття рішень». Чому вона з’являється і як вливає на нас? Кожного дня людина приймає сотні рішень – від «Чи хочу я змінити роботу?» до «Куди піти сьогодні ввечері?». Але кожне з них зменшує запас інтелектуальної енергії. Навіть, вибір «не вирішувати» виснажує мозок. Тому немає нічого дивного в тому, що наприкінці дня ти втомлюєшся від прийняття рішень і вибираєш варіанти, які потребують менше енергії. Наприклад, замість того, щоб доробити домашнє завдання на завтрішнє заняття в університеті, ти годину сидиш в TikTok.

Однією із причин втоми від прийняття рішень є багатозадачність. Автор «Getting Things Done» підкреслює, що найкращий варіант прийняття рішень – думати над однією проблемою, а потім переходити до іншої.

Візьми під контроль щоденну рутину

«Ви що, будете змушувати мене дотримуватися режиму дня?», – подумаєш ти. Зовсім ні. Ми просто хочемо, щоб ти усвідомив – чим менше рішень про повсякденні справи ти будеш приймати, тим більше часу і енергії матимеш для вирішення складних проблем. А тепер пояснимо. Якщо раз на тиждень ти виділятимеш час на підготовку комплектів одягу на наступні сім днів, це позбавить тебе від прийняття як мінімум одного зайвого рішення на день. Можна піти далі. Подумай, про які справи ти постійно забуваєш, хоча їх необхідно виконувати кожен день? Внеси їх у список справ на щодень і починай кожен ранок з виконання саме цих завдань.

Чому так необхідно дотримуватися дисципліни у звичайній рутині? Бо вона нерозривно пов’язана з досягненням цілей. Яким чином? Спроба ставити цілі до того як ти будеш впевнений, що тримаєш під контролем свою щоденну рутину, лише зменшить мотивацію і рівень енергії, а не підвищить їх.

Контекст, енергія, час, пріоритети – ось що повинно визначати твою зайнятість в поточний момент

Четвер. 10:30. Як ти вирішиш, що саме необхідно робити в цей час? Підеш на прогулянку, попрацюєш над домашнім завданням чи зателефонуєш бабусі? Автор «Getting Things Done» пропонує 4 критерії для прийняття рішення – контекст, час, енергія, пріоритети.

Контекст. Більшість справ потребують конкретного місцезнаходження (вдома, в університеті чи в офісі) і наявності певних інструментів (наприклад, ноутбука чи конспектів).

Час. Скільки часу тобі потрібно на виконання певного завдання? І коли необхідно переходити до роботи над іншим? Справ завжди більше ніж можна виконати. При цьому неможливо займатися всім одночасно. Сенс у тому, щоб не хвилюватися про дві речі: те, чим ти займаєшся зараз і те, що ти не виконуєш.

Енергія. Який твій запас енергії. Для одних справ необхідно багато творчої, а для інших фізичної енергії. Для деяких занять необхідний її мінімум.

Пріоритети. Якщо узяти до уваги три попередні критерії, яке із завдань, що стоять перед тобою принесе максимальну віддачу?

Веди нетривіальні списки

Девід Аллен пропонує цікаву альтернативу звичайному невпорядкованому переліку справ чи ідей. Як тобі таке:

  • «Справи на 2 хвилини»
  • «Мозок відключений»
  • «Забавні речі в мережі»

Так значно цікавіше, правда ж? Сенс у тому, щоб формувати списки із максимально схожих справ, завдань, думок чи ідей. А ще називати їх так, щоб відразу було зрозуміло, про що йде мова і скільки часу можна потенційно витратити на виконання одного пункту зі списку

Сподіваємося, що із цими порадами ти зможеш досягати високих цілей, при цьому зберігаючи спокій і відчуття контролю над своїм життям.
До речі, ось тут ти можеш знайти список книг, які чудово доповнять “Getting Things Done”.

Текст: Макуха Катерина

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email

Раз на тиждень ми відправляємо дайджест з актуальними вакансіями та корисними матеріалами