Біоритми. Не руш!

Наш циркадний ритм існує з самого початку життя на Землі, але це не означає, що нам не потрібно працювати над його контролем сьогодні! Ми побудували своє життя навколо штучного освітлення та розкладів, які можуть порушити наш природний циркадний ритм, якщо ми не будемо обережні. Щоб ваш організм залишався здоровим якомога довше, навчіться його контролювати.

Циркадний ритм — це біологічний годинник, який існує майже в усіх живих істотах на Землі. Він регулює багато процесів нашого організму, включаючи сон, температуру тіла, вироблення гормонів і травлення. Біоритм регулюється сонячним світлом — коли на вулиці темно, ваш мозок отримує сигнали, які повідомляють йому, коли спати, а коли прокидатися.

Циркадний ритм розвивався протягом мільярдів років до появи людини. Починаючи з найдавніших багатоклітинних еукаріотів (організмів, клітини яких мають ядра), наша планета була домом для істот, які використовують біоритми для виживання.

Чому джетлаг шкідливий?

Ваш внутрішній годинник відповідає за безперебійну роботу всіх ваших процесів. Це допомагає відстежувати такі речі, як рівень голоду та час відходу до сну, щоб ви могли вести здоровий спосіб життя. Зовнішні фактори, які впливають на ваш циркадний ритм, включають зміну дня і ночі.

І якщо ці ритми не регулюються належним чином годинником нашого тіла, то з часом можуть виникнути серйозні проблеми зі здоров’ям. Це включає в себе депресію, тривожні розлади (включаючи панічні атаки), розлади настрою, такі як біполярний розлад, проблеми зі сном, такі як безсоння.

Як підтримувати біоритм?

Встановіть регулярний розклад сну. Спробуйте лягати і прокидатися в один і той же час кожен день, включаючи вихідні дні. Це допоможе регулювати біологічний годинник та підтримувати стабільний режим добової активності та відпочинку.

Обмежте використання електронних пристроїв ввечері. Світло екранів може нарушувати біологічний годинник, тому забороніть собі використання телефонів, планшетів та інших пристроїв протягом годин перед сном. Замість цього спробуйте читати книгу або робити інші спокійні речі.

Включіть фізичну активність в свій розклад дня. Регулярна фізична активність допомагає регулювати біологічний годинник і підтримувати здоровий режим добової активності та відпочинку. Оберіть для себе зручний час для виконання фізичних вправ – наприклад, зранку або вранці.

Споживайте їжу в регулярні години. Зазвичай кожен організм має свій внутрішній годинник, який регулює апетит та травлення. Харчування в певні години сигналізуватиме мозку про певний час доби.

А як же хронотип?

Ні для кого не секрет, що добовий ритм є одним з найбільш природних способів регуляції сну. Найефективніший спосіб добре виспатися — лягати спати, коли сонце заходить, і прокидатися, коли воно сходить. Тим не менш, існує багато людей з різними хронотипами, яким потрібен індивідуальний підхід. Якщо ви відчуваєте, що ваше тіло втомлене о 5 ранку, а спати до обіду вам підходить — чудово. Найважливішим є те, що ви дотримуєтеся регулярного розкладу, який підходить для вашого організму, і почуваєтеся при цьому добре!

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email

journalist1media@gmail.com

Запропонувати статтю