Емоції під час війни: як їх приборкати і чому це важливо?

Чому важливо керувати емоціями під час війни?

Психологиня Оксана Єфремова у інтерв’ю для журналу Forbes стверджує, що емоції людини чергуються в такому порядку: розгубленість, тривога, страх, паніка, злість, роздратування, ейфорія, апатія, депресивні симптоми. Після фази апатії кожен із нас входить у стан стабілізації та адаптації. У цей період людина починає думати про майбутнє, розуміє, що перебуває в умовах невизначеності і намагається налагодити життя відповідно до них. У період адаптації важливо діяти раціонально, усвідомлено та більш стійко, щоб якогомога швидше повернутися до нормального життя (наскільки це можливо).

Під час кризової ситуації ми маємо два варіанти розвитку подій для нашої психіки. Перший – допомагати їй відновлюватися, дбаючи про неї щодня. Другий – загнати себе в кут і звертатися до спеціалістів для подолання наслідків. Після обох ми маємо великий шанс залишитися нормальними людьми. Проте, чи варто шкодити самому собі, шляхом концентрації на негативі? Про це говорить психолог Олена Любченко у свої колонці для медіа «Освіторія». Ескпертка стверджує, що психіка має дуже великий потенціал самовідновлення і запас міцності. Але тільки від нас залежить, ким ми станемо після війни.

Як узяти емоції під контроль?

Щоб отримати контроль над емоціями, спершу варто їх усвідомити. У цьому запевняє Ірина Гадецька, юристка та медіаторка, у інтерв’ю для «Рубрики» – медіа корисних рішень. Такий підхід дає можливість проживати потужні емоції за допомогою раціонального і контролювати вплив обох чинників на прийняття рішень. Як це зробити?

  1. Помітити емоцію. Відслідкувати усі емоції – неможливо та і не потрібно. А от ті, які організм сприймає як «ненормальні» чи «невчасні» точно варто помічати.
  2. Назвати емоцію конкретним словом. Коли емоція названа, «викрита», то уже не така могутня. На цьому етапі раціональне допоможе нам впоратися з нею.
  3. Прийняти емоцію. Дозволити собі відчувати її. Це дає можливість відчути, що не емоція контролює нас, а ми її.
  4. Раціоналізувати емоцію. Задай собі питання, типу «Чому я це відчуваю?», «Чи правильно я розумію те, що відчуваю?», «Яка потреба стоїть за цією емоцією і як я можу її задовільнити?».

Анастасія Ніжнік, психотерапевтка, засновниця платформи «Хаб стійкості» у інтерв’ю для 24 каналу стверджує, що першим кроком до контролю над емоціями є прийняття. Важливо усвідомити, що ми не маємо 100% гарантій у житті. Це дає можливість зосередитися на тих речах, які знаходяться у зоні нашого впливу. Подальшими кроками, за словами експертки є наступні:

  • знайти мудрий спосіб, як проживати кожен день з користю. Наприклад, почати можна з того, щоб відкинути все, що забирає у нас сили;
  • діяти на відновлення сил. Потрібно слідкувати за режимом сну, намагатися дозовано переглядати новини, спілкуватися із людьми, які приносять позитивні емоції.

Олена Любченко говорить, що узяти емоції під контроль допоможуть рутинні справи, як от прогулянка з домашнім улюбленцем чи прибирання або приготування смачної їжі. Це дасть мозку сигнал, що все добре і немає про що хвилюватися.

Як бачиш, керувати емоціями під час війни – чи не найважливіше, що ти можеш зробити для свого організму аби зберегти його здоров’я. До того ж, це не так важко, як здається. Варто спочатку усвідомити емоції – помітити їх, назвати конкретним словом, прийняти та раціоналізувати. Також потрібно відкинути усі справи, які забирають у тебе сили і діяти навпаки – на їх відновлення.

Читай також:

Як шукати роботу під час війни

ТОП-6 найпопулярніших бірж для фрілансу

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email