Кар’єра у сфері комунікацій: Klitschko Foundation, «Повернись живим», Juscutum - STUD-POINT

Кар’єра у сфері комунікацій: Klitschko Foundation, «Повернись живим», Juscutum

Робота у сфері комунікацій набуває широкої популярності. Адже правильно заявити про себе світу — справжнє мистецтво. Та й, окрім того, тут можна знайти чимало можливостей для працевлаштування.

Комунікації це про креатив та гнучкість. Тому потенційним кандидатам потрібно бути готовим до постійного стресу, змін та мати сили час від часу вдосконалювати свої знання. Сьогодні ми вирішили поспілкуватись з комунікаційниками з різних сфер та організацій, щоб ти точно вирішив чи твоє це покликання. 

Софія Тарасюк, екскомунікаційниця фонду Klitschko Foundation

До 24 лютого Klitschko Foundation протягом 18 років працював з дітьми, підлітками та освітянами. Організація відкривала творчий потенціал майбутніх агентів змін України. Сьогодні разом зі світовими організаціями та донорами команда Klitschko Foundation працює над забезпеченням України всім необхідним в цей складний час. 

Софія працювала у комунікаційному відділі фонду протягом 3 років. Саме тут вона пройшла довгий шлях від 18-річної студентки до справжньої професіоналки своєї справи.

Чому ти обрала сферу комунікацій? 

«Я б сказала, що ця сфера обрала мене. Мій шлях у комунікаціях був щасливою випадковістю. Я натрапила на волонтерство у Klitschko Foundation у комунікаційний відділ. На той момент я могла писати непогані тексти й мала бажання вчитися. Тож команда фонду розгледіла мій потенціал. 

Після 3 місяців волонтерства, мені запропонували стати асистентом у комунікаційному відділі. Звичайно я погодилась! Так і почався мій шлях зростання як професіоналки. Моє перше місце роботи було тим простором, де я не боялась пропонувати свої ідеї, де моя команда мене підтримувала і допомагала зростати. За підтримки фонду я пройшла два онлайн-курси по піару, журналістиці та smm. Тому важлива не лише сфера діяльності, але й ваше оточення».

Для тебе «комунікації» це про…?

«Це інструмент втілення ідей, формування сильних спільнот та прийняття викликів — як особистих, так і глобальних».

З якими викликами ти стикнулась під час роботи у відділі комунікацій? 

«Мій персональний виклик — поєднувати роботу, навчання, подорожі, волонтерство та ще мільйон тих справ, які б я хотіла виконувати в житті. 

Мій професійний виклик — нестача досвіду і потреба навчатися 24/7. Але коли ти гориш цим, то виклик перетворюється на коло необмежених можливостей. Головне горіти, але не вигорати».

Чого навчилась за час роботи? Що є найбільш цінним для тебе? 

«Побудова стосунків – найважливіша річ, яку в собі я розвинула за 3 роки роботи. У фонді ми з командою робили круті речі — десятки освітніх та спортивних проєктів, запустили власну діджитал-платформу Impactum, отримали десятки грантів та партнерств, втілили кілька онлайн-випускних. Коли ти комунікаційник, то ти є в усіх цих процесах, ти завжди права рука менеджерів, ти завжди маєш бути в курсі всього, що відбувається у фонді, в країні, у світі! Навколо тебе люди й ти повинен будувати стосунки з цими людьми — учасниками проєктів, командою, волонтерами, стажерами, партнерами, ЗМІ тощо. Це надихає, але і забирає сили водночас. 

Тому ще дуже крута для мене навичка – це вміння знаходити баланс та розставити пріоритети. Це дуже важливо, коли у тебе одночасно запускається 5 проєктів, які треба анонсувати, на носі сесія в університеті, на вихідні запланована подорож, а ще на вчора треба було підготувати презентацію для когось з менеджерів».

Максим Лиманський, співробітник комунікаційного відділу Фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим» 

Ця організація відома кожному. Адже від 2014 року команда Фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим» зібрала понад 4 мільярди гривень та підготувала понад 10 тисяч висококваліфікованих військових фахівців. Саме ці люди щоденно допомагають наблизити перемогу України. А Максим, співробітник комунікаційного відділу, піклується, аби ви точно дізнались усі актуальні новини Фонду та продовжували регулярно донатити.

Чим відрізняється робота комунікаційного відділу волонтерської організації від комерційної, наприклад? У чому суттєва різниця?

«Різниця, як я вважаю, полягає в тому, що комерційні структури не мусять бути настільки підзвітними перед своїми покупцями, як благодійний Фонд, який в час війни допомагає армії. Постійне звітування та взаємодія з суспільством про потреби та запити військових — це основа нашої комунікації. В бізнес комунікаціях, як мені здається, це зустрічається не так часто».

Як вашій команді вдається утримувати увагу людей? Яким інструментами ви користуєтесь, щоб мотивувати аудиторію до постійних донатів? 

«Я думаю, що ключовим є наша репутація, оскільки Фонд «Повернись живим» працює з 2014 року, ми знаємо що потрібно армії і як дати нашим захисникам технічну перевагу над окупантами. Друга річ — це прозорість: люди можуть подивитися нашу звітність за всі роки існування в режимі реального часу, вона є абсолютно публічною, до того ж на своїх сторінках у соцмережах «Повернись живим» постійно намагається показувати зв’язок між донатам, закупівлею та результатом. Постійне, щоденне звітування про нашу роботу й дарує нам довіру людей, яка конвертується у нові й нові внески, а, як наслідок — нові проєкти на благо перемоги».

Які навички є необхідними для роботи у комунікаційному відділі у благодійному фонді?

«Якщо говорити про благодійну організацію, яка допомагає армії, та комунікації у ній, то тут важливо мати бодай базове уявлення про основну тему, з якою працює організація. Не можна, умовно, на публікації про потреби танкістів поставити зображення російської САУ, чи переплутати ПТРК і ПЗРК, адже це загрожує втраті репутації Фонду.

Ще одним важливим аспектом, як мені здається, є відданість цінностям і організації. Коли ваша робота — інформаційно супроводжувати діяльність благодійної організації, яка 24/7 працює і допомагає військовим в час війни — це не про зайнятість з 10:00 до 18:00 5 днів на тиждень. Це радше про готовність і бажання працювати скільки буде потрібно задля досягнення бодай проміжної мети. Відповідно до вищевказаного, стресостійкість теж буде надзвичайно корисним скілом, як і готовність вчитися і саморозвиватися».

Поради для початківців у сфері комунікацій

«Я б не радив нічого конкретно про комунікації, а просто сказав би отаке. У фільмі «Лють» про американських танкістів періоду Другої світової, екіпаж танка потрапляє у ситуацію, з якої немає виходу — всі герої мусять загинути. Й вони усвідомлюючи це, сидять всередині машини, п’ють і курять цигарки, сміючись і згадуючи про своє минуле. В якийсь момент хтось з них каже: «Не робота, а мрія» — ці слова підхоплюють решта героїв. 

Так от до чого я це все розказав: шукайте роботу й завдання, від яких після завершення дня ви будете їхати додому виснажений, стомлений, але в голові буде одна думка: «Не робота, а мрія». Тоді що в комунікаціях, що в інших сферах у вас все буде добре».

Дар’я Матлаєва, PR-менеджерка Juscutum

Juscutum — адвокатське об’єднання, яке входить до ТОП 30 кращих юридичних компаній України. Тут працюють фахівці, які люблять свою роботу та поважають кожного клієнта. Не дарма ж команда Juscutum визнана професіоналами не лише в Україні, але й за її межами.

Проте велика популярність приносить і велику відповідальність. Тому PR-відділу потрібно добре володіти навичками кризових комунікацій. Про це ми й вирішили поговорити з Дар’єю.

Що таке кризові комунікації? 

«Криза з погляду комунікацій — це подія, внаслідок якої компанія потрапляє до центру недоброзичливої ​​уваги медіа та суспільства. Кризи мають потенціал раптово зруйнувати або серйозно пошкодити репутацію компанії. 

Тож від того, як ви відреагуєте, залежатиме швидкість виходу з кризи й те, як швидко ваш негатив забудуть, як надовго залишаться ваші клієнти. І тут не має значення, велика ви компанія, маленька чи стартап».

Який алгоритм дій PR відділу в разі кризової ситуації? Протягом якого часу потрібно дати свою реакцію?

«Найважливіше — будь-якій організації наперед необхідно мати план кризового реагування. Зазвичай він складається із двох частин. Перша частина містить перелік усіх дій, які потрібно і які не можна робити у перші 8 годин кризи. Друга частина має містити аналіз можливого набору відомих та невідомих ситуацій, які є потенційно кризовими. 

Для реалізації плану у разі кризової ситуації необхідна кризова команда. У складі обов’язково має бути перший керівник, юрист, фінансовий директор, HR, PR, служба безпеки. Саме ця команда стане оперативним центром під час кризи. З учасниками команди бажано проводити навчання, відпрацювання різних ситуацій, ділові ігри».

Поради для якісної комунікації з аудиторією в разі кризових ситуацій

«Реакція на кризу має бути оперативною. Наприклад, раніше в кризових комунікаціях існувало “правило золотої години”, коли організація мала відреагувати не пізніше шістдесяти хвилин після початку кризи — зібрати інформацію, ретельно відсіяти домисли, визначити спікера, підготувати заяву, зібрати пресконференція або розіслати заяву щодо ЗМІ. Тепер ця “година” скоротилася до чверті. Десять хвилин на перший збір — що сталося, як розгортається ситуація зараз, що робиться для врегулювання. П’ять хвилин — перевірити ще раз дані з різних джерел, погодити з уповноваженими органами. Дві хвилини — підготувати заяву та виступити через соцмережі чи ЗМІ.

Спікер повинен бути ретельно підготовлений, знати про все в найдрібніших деталях і мати чітку позицію щодо кризи. Водночас необхідно також відпрацювати можливі сценарії з керівниками — вони як мінімум мають бути готові екстрено виступити, дати коментар, виїхати на місце, взаємодіяти зі ЗМІ, бо у кризовій ситуації саме керівництво буде у центрі уваги, а не піарник.

Ці поради — фундамент кризових комунікацій, інше залежить від конкретної ситуації. Але не вдавайте, що нічого не відбувається, це може бути образливо для вашої аудиторії. Щирість, контекст і вибір правильних слів були, є і будуть важливими у будь-якій комунікації».

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email

journalist1media@gmail.com

Запропонувати статтю

PM & Leader School