Як соціальні мережі НЕ вбивають твій час

На вихід цього матеріалу потайки чекав кожен із нас. Чому? Погодься, ми чи не по півдня проводимо у соцмережах. А після фраз типу: «Їхня мета – підсадити вас і продавати ваш час. Вони навмисно формують у нас такі звички», починаємо корити себе за те, що знову просиділи у TikTok до ранку, ставимо тайм-трекери на соцмережі і тому подібне. Але у глибині душі віримо, що соцмережі приносять більше користі ніж шкоди. Відповідно, усі заходи, спрямовані проти них не дають жодного результату. Тому команда STUD-POINT вирішила розібратися, чи справді соціальні мережі – це всесвітнє зло і що зі сказаного у фільмі «Соціальна дилема» дійсно правда?

Міф: соціальні мережі суперечать природі людини.

Правда: соціальні мережі задовольняють біологічну потребу людей в комунікації.

У нас є біологічна потреба в комунікації. Це повністю природньо. Люди хочуть вступати в контакт з іншими людьми. І соціальні мережі дозволяють реалізувати це максимально ефективно. Це як питання «Чому McDonald’s став популярним?». Бо у людей є потреба в їжі. У мережах закладів швидкого харчування цю потребу швидко та ефективно задовольняють. По такому ж принципу працюють і соцмережі.

До їх появи були аналоги – клуби за інтересами. Ті ж соцмережі тільки в реальному житті. Зараз це оцифрувалося і перенеслося в інтернет. Але структура і поділ на спільноти – залишилися. Пошук спільних інтересів і якась доля анонімності також. Мова йде не про якісні зміни, а про більшу доступність. Про те, що спілкуватися можна прямо із дому, комфортно і швидко.

Інтернет – це дитя людської психіки і наших потреб. Але його вплив не варто переоцінювати. Суспільство всього лише іде по шляху збільшення того, що раніше було менш доступним.

Міф: соціальні мережі несуть лише негативний вплив.

Правда: соціальні мережі несуть як позитивний, так і негативний вплив.

Кожна людина по своєму реалізує свої запити у соціальних мережах. Оскільки такі сервіси надають задоволення багатьох потреб, то і потреби можуть бути найрізноманітніші.

Наприклад, глобальний терапевтичний ефект: люди, яким важко спілкуватися в реальному житті, спокійно роблять це у соцмережах. Їм стає простіше. І це позитивна сторона доступного спілкування.

Негативно соцмережі можуть впливати на інтровертів. У такому випадку, одні поглинають інших. Люди, схильні до інтроверсії, часто ставлять на перше місце віртуальне спілкування і на друге – реальне. Чому? Бо ризики менші.

Але сказати, що соціальні мережі мають якийсь глобальний вплив, однозначно позитивний чи однозначно негативний, не можна.

Міф: соціальні мережі можуть змусити людину робити невластиві їй речі.

Правда: соціальні мережі не здатні здійснювати глобальний вплив на людей.

В певній мірі, соціальні мережі впливають на наш вибір. Ми створюємо свій мікросвіт, який відображає наші схильності. Ми впливаємо на соціальні мережі і вони якимось чином впливають на нас, але кардинально змінити наші інтереси не можуть. Це закон психіки: якщо людина опиняється у невідомому середовищі, то намагається знайти у ньому щось знайоме. Потрапляючи до соцмереж, людина, перш за все, шукає інформацію, яка відповідає її інтересам. Але одночасно вона стає більш консервативною, бо її інтереси все більше і більше підкріпляються.

Якщо людина – екстраверт, схильний до нового досвіду, то їй соціальні мережі дозволять проникнути в найрізноманітніші спільноти і спробувати геть усе. Це залежить від людини – який у неї темперамент, якою особистістю вона є. Але якщо людина схильна до інтровертності, то соціальні мережі точно не зроблять із неї оптимістичного екстраверта.

Міф: соціальні мережі викликають залежність, від якої неможливо позбавитися.

Правда: буде залежність чи ні залежить від конкретної людини.

Коли говорять про залежність від соціальних мереж, то мають на увазі лайки і дофамін. Перші – це неочікувана нагорода. Вона активізує дофамін. Потім він дає мозку сигнал: «Те, що ти зараз зробив було неочікувано круто. Мабуть, варто зробити це знову». Частина дизайнів для смартфонів, навіть, схожа на ігрові автомати. Що у них спільного? Миготливі вогники, кольори, сигнали, мелодії. Тобто, якщо вони працюють за однаковим принципом, то здатні викликати залежність. Проте, на цю ситуацію варто подивитися з іншого боку.

У науці існує так звана концепція адиктивної особи, тобто людини, яка залежна. Сьогодні вона залежна від одного, завтра – від іншого і так до кінця життя. Така особистість може бути залежна від будь-чого. Боротися із цим немає сенсу. Потрібно зрозуміти, в чому проблема конкретної людини, чому вона формує залежності.

Якщо людина не адиктивна і просто ситуаційно залежна – це, зазвичай, можна легко виправити. Наприклад, якщо у людини є вільний день, то вона може провести його в TikTok і тому подібне. Але як тільки ситуація змінюється –потрібно їхати на роботу, залежність минає. Тому все дуже індивідуально.

Міф: є чіткі правила, як правильно вести себе у соцмережах.

Правда: «10 правил, як вести себе у соцмережах» – це як «10 правил як потрапити на роботу без досвіду». Так не працює.

Всі поради ґрунтуються не на психології, а на здоровому глузді. Наприклад, людині, яку легко образити краще постійно оновлювати чорні списки, установити фільтри і приватність. Не вестися на тролінг. Бо інакше соцмережі будуть для нього постійним розчаруванням. А це спонукатиме проводити там ще більше часу у пошуках підтримки.

Проте, існує кілька лайфхаків, які допоможуть мінімізувати негативний вплив соцмереж. Тут у нагоді стане фільм «Соціальна дилема».

  1. Зроби свій екран чорно-білим (якщо це можливо). У ході еволюцій так склалося, що колір нас приваблює. Ми «підсідаємо» на нього. Якщо перейти на чорно-білий режим, то забереш частину дофаміну і повернеш собі трохи контролю
  2. Завжди май спосіб альтернативно проводити вільний час.
  3. Відключи усі сповіщення
  4. Ніколи не приймай відео, які рекомендує YouTube. Завжди обирай
  5. Використовуй додатки, які забороняють пошуковикам чи YouTube надавати рекомендації
  6. Будь впевненим, що отримуєш різну інформацію з різних джерел. Наприклад, підпишися на людей із думкою яких не згоден. Це дасть можливість бачити ситуацію з різних боків

Сподіваємося, тепер ти розумієш, що не варто боятися соцмереж чи штучно обмежувати себе у користуванні ними. Головний принцип – для всього має бути межа і здоровий глузд. До речі, раніше ми писали про те, як твоя особиста сторінка у соціальних мережах допоможе знайти роботу.

Текст: Макуха Катерина

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email

journalist1media@gmail.com

Запропонувати статтю