Хто не ризикує, той не будує успішну кар’єру! ТОП ІТ компанії розповідають про світчинг

З початку повномасштабного російського вторгнення в Україні було втрачено 4,8 мільйона робочих місць. У квітні, за даними Державної служби зайнятості, у країні було офіційно 283 356 безробітних, які претендували на 25 326 вакансій. Тобто конкуренція на одне робоче місце складала майже 12 людей. Аналогічний дефіцит робочих місць бачили й інші аналітики. За даними порталу robota.ua, у перші 50 днів війни кількість вакансій скоротилася в 9 разів.

А за три місяці повномасштабної війни, у Києві вакансій стало менше в 7,5 разів. За даними департаменту економіки та інвестицій КМДА, у середині травня на кожну вакансію в середньому припадало 17 претендентів. Але з кінця квітня — початку травня попит на робочу силу відновлюється. Кількість вакансій з кінця березня зросла в 2,3 рази — з 1,2 тисяч до 2,9. Це стосується переважно ІТ-сфери, торгівлі, логістики, надання послуг та робітничих професій.

Що ж, як ти вже міг зрозуміти, світчинг або джоб-світчинг — це процес зміни однієї професії чи галузі на іншу. Зазвичай світчерами називають тих, хто кардинально змінив галузь своєї діяльності, проте часто зміна професії відбувається в межах однієї сфери, оскільки зробити такий перехід набагато простіше.

До речі, прекрасним прикладом світчера є наш президент Володимир Зеленський, який кардинально змінив свою професійну діяльність. Незважаючи на світчинг, Володимир Зеленський став успішним на новій посаді. 

Навіть якщо у тебе не такі масштабні амбіції, стати світчером не складно. Потрібно лише мати перед собою мету та чіткий план дій.

Тому у цій статті ми розповімо детальніше про зміну професійної діяльності, а допоможуть нам у цьому ТОР ІТ компанії.

Що ж, Карина Беридзе, Talent Researcher компанії UNIVERSE, допоможе тобі розібратися у важливих аспектах на початку світчингу.

На що в першу чергу треба звертати увагу?

По-перше, варто для себе розуміти на яку саме роль в обраній сфері ти претендуєте та дізнатися про неї якомога більше. Які будуть задачі? Які є недоліки та особливості? 

По-друге, треба зрозуміти який розвиток карʼєри в напрямку пропонує ринок та наскільки це цікаво тобі. Занурся у деталі бажаної професії, дай відповідь на такі питання:

  • Як можна розвиватися всередині ролі? 
  • Чи готові цим займатися протягом довгого періоду часу?

По-третє, важливо скласти для себе roadmap самого переходу:

  • Які є можливості навчання? 
  • Які можна пройти курси? 
  • Який наразі ринок праці?

Поради, що допоможуть краще визначити твої наступні кроки

Головне правило —  робити все більш персоналізовано та організовано. Не варто розсилати однакове резюме та супровідний лист на всі вакансії. Це дуже помітно. 

Рекомендую робити їх  під кожну вакансію: вказувати необхідні навички, котрі зазначені у вимогах до вакансії  та персоналізувати супровідні листи. 

Раджу також для себе відслідковувати на які позиції подалися, який отримали фідбек. Для цього можна використовувати звичайну excel таблицю. Це допоможе зробити пошук більш організованим та структурованим.

Також варто більше дізнаватися про компанію: це продуктова компанія чи аутсорс, з якими проєктами або продуктами працюють, як про себе розповідають в соцмережах, які медіа пишуть про компанію та що саме. На це також багато роботодавців звертають увагу і тут важливо показати свій інтерес, мотивацію та зацікавленість саме в конкретній компанії.

Створюємо “вбивче” резюме

Основне, на що звертають увагу роботодавці:

  • Профільні курси, котрі пройшов. В ідеалі, якщо додаси посилання на сертифікати про закінчення або “дипломні роботи”, котрі виконував під час навчання 
  • Пет проєкти. Чим більше, тим краще. Пройдені курси повинні чимось підкріплюватися. І так ти покажеш на практиці ваші знання та навички. 
  • Hard-skills, котрими володієш. Вони повинні збігатися з вимогами, вказаними в описі вакансії. Інакше твій відгук буде нерелевантний позиції, на котру подаєтеся. 

Також не варто забувати про стандартне оформлення CV. Обовʼязково треба вказати посаду на котру подаєшся, контактні дані, посилання на портфоліо або репозиторій (якщо це вказано в описі вакансії). 

А Денис Гриньов, керівник освітніх програм в EPAM Україна, віцепрезидент Асоціації «IT Ukraine», ділиться цікавинками від компанії EPAM.

Світчинг в межах компанії  

Компанія EPAM –  велика бізнес-структура, де можна знайти багато шляхів для професійного розвитку. Тому зміна професійної діяльності в межах компанії – це поширена практика. 

Для цього існує цілий департамент Learning&Development, який пропонує спеціалістам багато навчальних програм та менторську підтримку за більш ніж 50 напрямами. Частина навчальних програм відкрита для зовнішньої аудиторії на порталі Learn. Коли ми говоримо про зміни, це може бути «міграція» з технологію на технологію, з технічних фахівців – в управлінську/менеджерську гілку, або ж більше кардинальна зміна діяльності. 

Також є приклади, коли фахівці компанії, залучені в комунікації, ставали бізнес-аналітиками чи дизайнерами, маркетологи опановували розробку чи тестування, а розробники зосереджувалися на підготовці навчальних програм. В компанії створені всі умови для перенавчання. 

Welcome to EPAM

Вже більше 10 років в компанії діє власний корпоративний університет – EPAM University, який допомагає охочим здобути спеціальність в ІТ. За статистикою близько 40% учасників програм, які після успішного навчання приєднуються до команди EPAM, складають так звані «світчери» – люди, які змінюють професійну діяльність. Це люди найрізноманітніших професій – вчителі, юристи, лікарі, менеджери, артисти, інженери тощо. 

Минулорічні опитування учасників спеціальної програми EPAM для світчерів «IT Fundamentals» показали, що серед галузей, звідки найчастіше приходять бажаючі – освіта, торгівля і фінанси. Ось кілька історій професійного переходу в ІТ, якими ділилися колеги в EPAM: Юлія Корженевська стала тестувальницею, хоча до ІТ була вчителькою, а Марія Пурій – бізнес-аналітиком (раніше: керівниця мережі шкіл англійської для дітей), Марія Маркман, що була перекладачкою, тепер – дизайнер. 

Для всіх новачків, які приєднуються до компанії, існує спеціальна програма адаптації Onboarding, яка включає в себе низку тренінгів, що допомагають краще зрозуміти цінності компанії, етичні принципи, умови та додаткові можливості тощо. Зазвичай ця частина займає близько двох тижнів, водночас на цьому шляху «новачка» постійно супроводжує його менеджер та People Partner, до яких можна звернутися з будь-якими питаннями. До прикладу, своїм досвідом адаптації в EPAM поділилася Світлана Мінаєва, Java Software Engineer. 

Чи все пропало, коли тобі вже за 30? 

В EPAM немає обмежень щодо віку, статі, національності, релігійних поглядів кандидатів чи інших ознак. Визначальним є лише професійні знання, навички і бажання навчатися. Багато колег приєдналися до компанії саме за цими критеріями відбору, серед «студентів» програм EPAM University можна зустріти людей різного віку. 

Щоб мотивувати не боятися перешкод і стереотипів, в компанії регулярно проводять заходи для світчерів, де спеціалісти різного віку діляться своїм досвідом зміни професії. Часто попередній професійний досвід є перевагою роботи в команді. Для тих, хто прагне долучитися до ІТ сфери радимо почати з кар’єрного тесту, який розробили в компанії, щоб допомогти зорієнтуватися серед великої кількості ІТ-професій. 

Також є можливість самостійно опанувати деякі напрямки на спеціальному порталі EPAM University: для початківців радимо почати з базового курсу IT Fundamentals, який допоможе зрозуміти ази комп’ютерних наук, далі за напрямами – .Net, Software Testing, Automated Testing, Front-End

Радимо долучитися до профільних спільнот, читати спеціалізовані медіа та реально оцінювати час на перехід до нової сфери – зазвичай це може зайняти від 7 місяців до 1,5 року. Перехід – це не просто і не швидко, однак ІТ-галузь приваблює кандидатів стабільністю, цікавими проєктами та можливістю постійного професійного розвитку.

Переходь за покликаннями та дізнавайся більше про компанію ЕPAM:

Також, цікавий коментар надав світчер Олег Бей, LinkBuilding Team Lead у Boosta, який раніше був юристом.

На скільки важко адаптуватися у сфері ІТ світчерам з інших галузей діяльності?

До того, як перейти в ІТ, я кілька років працював у юридичній сфері. Точно можу сказати, що це паралельні світи.
ІТ – це про динаміку та орієнтацію, у першу чергу, на результат. Тож треба бути готовими, що ваші досягнення, рівень заробітної плати чи просування кар`єрними сходинками залежать лише від ваших конкретних дій та зусиль. Це не історія про “відсидіти 8 годин у офісі”.
Що ж стосується самої адаптації, вона, на мою думку, проходить тут навіть легше. Адже компанія вкладає свій час та ресурси в онбординг, адаптацію фахівців.
У Boosta, наприклад, перші два дні фахівець не приступає до своїх безпосередніх обов`язків, а їх витрачає на знайомство з компанією, організаційними процесами, внутрішніми інструментами та канали комунікації. Також за кожним закріплений HR People Partner, який безпосередньо супроводжує спеціаліста на всіх етапах випробувального терміну та після нього. Таким чином, новачок відчуває підтримку й може в будь-який момент звернутися за допомогою, підказкою тощо.

Як не зневіритися під час світчингу?

Мій світчинг у ІТ відбувся ще до повномасштабного вторгнення. Тоді, звісно, це було зробити легше, адже охочих потрапити в цю сферу було менше. Наразі потрібно прийняти той факт, що цей процес може зайняти довше часу, ніж ви очікували. Але якщо спрямувати свої ресурси під час очікування правильно, це, навпаки, може піти вам на користь.
Ось кілька порад, чим варто займатися під час пошуку роботи:
1. Продовжуйте навчатися. Наприклад, ви вирішили стати лінкбілдером, пройшли профільні курси та подаєтеся на різні вакансії. Але варто зрозуміти, що одних курсів інколи може бути недостатньо, тож постійно вивчайте щось нове, читайте корисні статті чи дивіться відео на Youtube.
2. Вдосконалюйте знання мов. Англійська – must у сфері ІТ. Тож рекомендую вільний час витратити на її вдосконалення. До речі, це можна поєднати з першим пунктом. Читайте профільну інформацію англійською.
3. Читайте біографії відомих людей. Це допоможе вам зрозуміти, що в кожної особистості – свій унікальний шлях. Не завжди легкий, але точно цікавий. Ви – не виключення. У вас все попереду, якщо ви не будете опускати руки! 

4. Аналізуйте. Процес пошуку роботи може бути навіть дуже цікавим, якщо поставитися до цього як до гри. Аналізуйте кожен етап, кожне інтерв`ю, зважайте на кожен коментар рекрутера чи hiring-менеджера, запитуйте про фідбек самі. А потім на основі цих даних – покращуйтеся. Допрацьовуйте резюме, готуйтеся до співбесід на основі вашого попереднього досвіду.
Але, найголовніше, вірте в себе та не опускайте руки! 

Отже, світчинг – не такий страшний, як його малюють. Звісно, якщо ти вже давно у професії, то щоб перейти у іншу сферу потрібно значно більше часу ніж, коли ти ще на початку кар’єри і вже зрозумів, що не твоє. Але будь-яка проблема – не проблема, якщо до її вирішення підійти структуровано. Тому, сподіваємося, що поради у цій статті були для тебе справді корисними, і тепер ти почуваєшся у темі світчингу, як риба у воді. Тому, щасти! Твій оффер чекає на тебе!

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email