Коли ти дивишся фентезі фільм, мультфільм чи граєш в гру те, що тебе заволікає — робота Concept Artist. Вони надзвичайно добре знаються на своїй справі та повинні володіти різними навичками, щоб досягти успіху. У цій статті ми розглянемо, хто такий Concept Artist, чим він займається та які навички потрібні для цієї посади.
Concept Artist (Концепт-художник) — це дизайнер або скоріш художник, який візуалізує та створює мистецтво для персонажів, істот, транспортних засобів, середовищ та інших творчих об’єктів. Концепт-арт використовується для візуалізації ідей, щоб модельєри, аніматори та VFX-команди могли реалізувати ці ідеї у життя.
Що робить Concept Artist?
Концепт-художники розробляють початкові візуальні концепції (все, що ти бачиш у відеогрі чи анімаційному фільмі: зброя, реквізит, транспорт, персонажі, одяг, будівлі, інтер’єри, все, що завгодно) на основі сценарію або творчого брифу. Вони задають тон і стиль роботи, даючи життя абстрактній ідеї. Концепт-арт використовується як орієнтир протягом усього розвитку проєкту.
Візуальний сторітелінг — ключове завдання концепт-художника, він уявляє персонажів і світи зі сторінок та втілює історію в життя. Якщо у тебе є талант до візуалізації абстрактних ідей, кар’єра концепт-художника може бути саме для тебе!
Роль Concept Artist має вирішальне значення, оскільки його робота буде стилістичною основою, на якій будується анімація, відеогра, мультфільм тощо. Вони інтерпретують дизайн-бриф від клієнта або розширюють власну оригінальну ідею, ілюструючи ключових персонажів та оточення проєкту. Ця попередня ілюстрація буде простою, але виразною, оскільки вона буде розвиватися і розширюватися в процесі розробки.
Для концепт-художників дуже важливо створити потужну візуальну бібліотеку, яка діє як база даних ідей, форм, тканин, текстур та інших подібних концептів, з яких можна черпати ідеї. Саме креативність художника та увага до деталей дозволяє йому створювати безліч різноманітних стилів персонажів, істот чи будь-чого іншого, необхідного для виробництва. Ось чому концепт-арт — це такий детальний процес.
Як може відбуватись робочий процес Concept Artist?
- Арт-директор або креативний директор надає художнику бриф. Цей бриф може пояснювати особистість персонажа, деякі візуальні особливості або будь-що, що має відношення до дизайну.
- Потім концепт-художник починає замальовувати чорнові ідеї. Він може створити 2, 20 або 200 ескізів. Але це фаза дослідження, яка є найважливішою частиною. Так художник переходить від чистого аркуша до чогось конкретного.
- Як тільки художник знайде кілька крутих ідей, він почне розфарбовувати свої концепти до повного рендерингу в цифровому форматі.
- Найкращі художники показують персонажа спереду, ззаду і в профіль, щоб запропонувати всі кути для дизайну. Вони можуть навіть додати кілька екшн-кадрів, де персонаж стрибає, робить випад вперед або розмахує зброєю.
- Потім готові роботи потрапляють до арт-директора, який вносить правки або затверджує дизайн. Якщо є якісь зміни, ці малюнки будуть оновлені відповідно до правок.
- Після того, як дизайн персонажа завершено, він буде використовуватися як еталон для всіх інших учасників творчого процесу.
Концепт-художники повторюють цей процес для персонажів, тварин, декорацій, реквізиту і практично всього, що потрібно для відеогри або анімаційного фільму.
Приклад роботи концепт-художника
Є завдання створити обладунки для головного героя.
- Багато художників спочатку звертаються до Google Images або Pinterest, щоб знайти натхнення та посилання на технічні аспекти твору.
- Далі художник переходить до ескізів та допрацювання ілюстрації обладунків.
- Після затвердження оформлює фінальний результат роботи.

Сфера концепт-арту швидко розвивається, але в ній також неймовірно висока конкуренція. Щоб стати концепт-художником, знадобляться основи мистецтва експертного рівня, які включають перспективу, анатомію, композицію, світло і тон тощо. Потрібно буде витратити багато часу на практику з натури, щоб захопити реалістичні деталі, які продають ідею.
Більшість концепт-художників для відеоігор дотримуються реалістичного стилю мистецтва. Але художники анімації зазвичай дотримуються художнього стилю проєкту, який вони розробляють (але він також може бути реалістичним).
Роль та обов’язки Concept Artist у кіно та іграх:
- Взаємодія з продюсером, арт-директором, розробником ігор і т.п. щодо брифу проєкту.
- Дослідження концептуальних тем, стилів і жанрів.
- Створення детальних ключових дизайнів на основі письмового брифу.
- Представлення серії чернеток концепцій на затвердження.
- Реагування на відгуки.
- Складання специфікацій, встановлення розмірів та деталей для інших учасників проєкту.
- Робота з дедлайнами.
- Використання традиційних та технологічних підходів до створення дизайну в 2D або 3D середовищі.
- Допомога у створенні маркетингових матеріалів.
- Продовження розробки концепцій та дизайну протягом усього виробничого процесу.
Концепт-художники повинні володіти практичною уявою, щоб мати змогу втілювати ідеї інших людей в життя. Інтерпретація брифу — ключова навичка концепт-художника, з якої випливає постійний розвиток і вдосконалення до моменту затвердження остаточного дизайну.
Компанії у сфері кіно та ігор можуть шукати концепт-художника з такими навичками:
- Сильні навички малювання, зі спеціалізацією в концепт-дизайні.
- Здатність малювати в різних стилях.
- Знання анатомії та зоології, костюмів, фізичних декорацій та історичних довідок.
- Добре розуміти вираз обличчя, позу, поставу, жести та рухи.
- Здатність робити висновки з письмових брифів.
- Високий рівень уваги до деталей.
- Глибоке розуміння візуальної мови — текстури, кольору, розміру, масштабу, перспективи, тіні, композиції, глибини різкості, пропорцій, просторового сприйняття тощо.
- Хороші комунікативні навички, вміння пояснювати концепції та підтримувати художній вибір.
- Навички технічного малювання.
- Відмінні навички тайм-менеджменту, вміння послідовно дотримуватися дедлайнів.
- Вміння працювати як самостійно, так і в команді.
- Знання процесів розробки анімації та/або ігор.
Яким програмним забезпеченням та інструментами користується Concept Artist?
Деякі художники надають перевагу робити початкові ескізи на папері, ручками та/або олівцями, проте всі кінцеві роботи надаються в цифровому форматі.
Концепт-художникам може знадобитися знання наступного програмного забезпечення:
- Папір та інструменти для малювання
- Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign, Acrobat
- Corel Painter
- Zbrush
- Mudbox
- CAD
- Quixel
- AutodeskSketchBook
- Планшет і цифрове перо
Більшість концепт-художників працюють як фрілансери над фільмами, анімаціями, короткометражками та іграми. Однак вони можуть отримати й штатну посаду в анімаційних студіях та ігрових компаніях.
Concept Artist — це дуже конкурентна професія, але водночас неймовірно унікальна. Можливість генерувати найдивовижніші ідеї, створювати повноцінні проєкти та бачити, як вони втілюються в життя — це справді цікава рутина у професії, яка виділяється серед інших.