Набір стажерів для малого та середнього бізнесу: на що варто звертати увагу - STUD-POINT

Набір стажерів для малого та середнього бізнесу: на що варто звертати увагу

Перед представниками малого та середнього бізнесу часто постає питання «Як залучити молоді таланти у компанію, якщо студенти ще не знають про мій бренд?». У цьому матеріалі ми розповімо, як створити ефективну рекламну кампанію стажування, пояснимо, що таке лід-магніт для стажерів.

Якщо ви – представник малого чи середнього бізнесу, то, скоріше за все, молодь не знатиме про ваш бренд. Тому, коли створюється рекламна кампанія, яка спрямована на залучення стажерів, саме цей фактор грає величезну роль. Чому? Бо якщо люди не знають про ваш бренд, відповідно, вони не довіряють вам. Тому і відгуків буде у 20 разів менше ніж якби ви були топовою компанією. Тому набір стажерів для малого та середнього бізнесу викликає багато запитань, відповіді на які ви з легкістю знайдете у цьому матеріалі.

Як створити ефективну рекламну кампанію для залучення студентів в якості стажерів?

По-перше, її потрібно засновувати не на фразі «Ми компанія Х і ми шукаємо стажерів», а на іншій інформації – так званому лід-магніті.

ТОП-3 лід-магніти для залучення стажерів, якщо ви малий чи середній бізнес

 1. Висока зарплата, гнучкий графік. Тобто працюй коли хочеш і вже з першої зарплати заробиш собі на перший iPhone. Мотивація отримати великі гроші перекриє незнання вашого бренду і недовіру до нього, бо для студентів саме вона є одним із головних факторів при працевлаштуванні. Але тут потрібно розуміти, наскільки ваша компанія готова набирати стажерів із малим досвідом чи його повною відсутністю на таку високу зарплату.
 2. Програма стажування, яка реально здатна зацікавити. Мається на увазі «пробуй усе, що завгодно». Наприклад, 5-місячна програма стажування, у якій кожного місяця стажер змінює департамент, а в кінці стажування найкращі кандидати залишаться працювати на постійній основі. Тобто по закінченню цього процесу у студента має скластися чітке розуміння того, як працює кожен із департаментів. Це приваблює студентів по причині того, що вони хочуть пробувати себе скрізь. Навіть, якщо у вас немає такого стажування, але студент виявляє бажання змінити сферу діяльності, ви не можете йому відмовити. Бо тоді стажер просто звільниться і піде в ту компанію, де така можливість є.
 3. Чесно розкажіть про план розвитку вашої компанії. Наприклад, «зараз ми працюємо лише у трьох містах, але через півроку будемо працювати у 30». Студентам зараз цікаво приєднуватися до компаній, які стрімко ростуть і розвиваються, наприклад, стартапів.

Якщо створити правильне рекламне повідомлення, яке точно зацікавить студентів, будь-який із цих лід-магнітів дасть непоганий результат. Єдине, на що потрібно орієнтуватися – це на специфіку вашої компанії.

Допустимо, ви обрали найбільш релевантний лід-магніт. Тепер виникає питання, як правильно створити концепцію стажування?

ТОП-6 порад, як створити стажування, яке зацікавить студентів

Бути максимально чесними

Дуже часто, коли бізнес дуже молодий або не має чого показати світу, він починає говорити про те, чого насправді у нього немає. Це найбільша помилка. Не боятися відверто говорити про теперішній стан речей – це те, що дасть вам довіру майбутніх стажерів.

Обов’язково приготувати job offer для стажерів

У ньому повинно бути чітко прописано, що ваша компанія очікує від стажера і, що йому обіцяє. Чому job offer важливий? Бо у студентів частіше за все немає досвіду і на співбесіді вони часто погоджуються на все, аби тільки почати стажуватися. Так, повз стажера можуть пройти певні моменти, важливі як для нього, так і для вас, як роботодавця. Але якщо ви завчасно пропишете всі нюанси у job offer, тоді і стажер чітко розумітиме, що йому потрібно робити і ви, у свою чергу, будете дотримуватися зобов’язань перед ним.

Ментор для стажера

За кожним новачком повинна бути закріплена людина. Але моя рекомендація – це не має бути власник бізнесу. Адже якщо він візьме на себе менторство, то нікому буде виконувати стратегічні завдання/

Зрозумілий шлях розвитку всередині компанії

Буде чудово, якщо це буде написано у job offer кожного стажера. Всі вони повинні мати чітку відповідь на питання «Як я можу рости у цій компанії? Через який проміжок часу, як і до якої посади я зможу вирости?». Тобто мінімум, який має знати кожен новачок – яка наступна сходинка по кар’єрній драбині його очікує. А в ідеалі він повинен бачити перед собою весь шлях просування.

Стажер та ментор: one-to-one зустрічі

Це робочі зустрічі як мінімум раз на тиждень. На них обговорюються робочі завдання, потреби, проблеми. І, навіть, сльози та непорозуміння. Тобто це повинен бути відвертий діалог ментора та стажера. Для чого він потрібен? Частіше за все стажер боїться говорити про свої особисті проблеми чи те, що, на його думку, можна покращити в компанії. Але коли він/вона особисто зустрічається з ментором і останній починає задавати питання, то стажер, як правило, відкривається і починає говорити. Також я вважаю за потрібне проводити зустрічі наставника та стажера раз на місяць. Їх мета – провести аналіз виконаної роботи за цей період.

Ресурси для роботи

Якщо стажер працює у вашому офісі, то найкращим варіантом буде персональне робоче місце із особистою технікою. Її надаєте ви, як роботодавець. Якщо стажер працює віддалено, то, частіше за все він/вона працює на своїй техніці. У випадку, коли стажер працевлаштовується на постійній основі, варто окремо обговорити це питання – надавати техніку чи ні.

До чого потрібно бути готовим роботодавцю у роботі зі студентами-стажерами?

 1. Нерозуміння, як правильно розставити пріоритети. На жаль, так стається у 90% випадків. А коли мова іде про те, що потрібно здати сесію і виконати робоче завдання, то студент завжди прийме рішення на користь першого. Тому часто буває таке, що під час екзаменів стажери формально проходять у вас стажування, роблять вигляд, що все добре, що вони працюють і немає, чому хвилюватися. Але, насправді, робота стоїть.
 2. Страх брати вихідні, коли це справді потрібно. Студенти, через відсутність досвіду, неготові сказати роботодавцю, що їм потрібно узяти відпустку, щоб скласти іспити. Але частіше за все, вони не хочуть цього робити, щоб пауза в роботі не вплинули на їхній заробіток. Так, студент намагається працювати на двох фронтах, але, як наслідок – і екзамени погано складені, і робота невиконана. Тому вам, як роботодавцю, важливо напряму питати стажерів, коли у них відбувається сесія і дати вихідні дні на цей період. Хоча бувають винятки, коли у стажера все добре з навчанням і йому не потрібні ці вихідні.
 3. Періоди емоційної нестабільності. Це стосується ситуацій, які не пов’язані з роботою і на які ви ніяк не можете вплинути. Мова йде, наприклад, про проблеми у особистих стосунках. Ви просто маєте розуміти, що може серйозно вплинути на ефективність роботи стажера. Але такі випадки трапляються рідко.

Cтажер без досвіду роботи: як правильно провести адаптацію

Вона повинна бути більш глибока ніж для просто нових співробітників. Бо, як правило стажери без досвіду можуть не знати якихось елементарних речей. І це потрібно врахувати в адаптації. Наприклад, можна узяти ваш традиційний чек-лист і доповнити його пунктами, які будуть корисні для стажера.

Важливий момент – програма адаптації повинна бути зафіксована у файлі (документі чи відео). Це потрібно для того, щоб вона була під рукою у стажера тоді, коли йому потрібно. Чому може бути відео? Бо сучасна молодь не любить читати довгі нудні файли. Прикольний відосик стажеру точно сподобається більше ніж сухий документ. Разом із програмою адаптації обов’язково надайте стажеру контакти співробітників, із якими він буде співпрацювати та його корпоративну пошту (якщо є така потреба).

1 стажер = 1 керівник

Стажер повинен знати, що у нього є керівник (менеджер), і менеджер також має знати, що у нього в підпорядкуванні є стажер. Не варто плутати поняття керівника (менеджера) і ментора. Це можуть бути дві різні людини. Ментор займається робочими питаннями, а керівник (менеджер) проводить адаптацію стажера. І результати адаптації, відповідно, також залежать від менеджера.

Функції менеджера, який закріплений за стажером:

 1. Планування. Правильно розподілити час стажера на стажуванні і свій час, а також донести цю інформацію до студента. Він/вона має чітко розуміти, що потрібно зробити і коли. Бажано зробити такий план на перший тиждень і на місяць;
 2. Організація. Сюди входить знайомство з потрібними стажеру людьми, екскурсія по офісу, надання доступу до всіх необхідних файлів, пошти і тому подібне;
 3. Мотивація та натхнення стажера. Знайти, за що можна похвалити стажера. Також може бути варіант надання студенту вашої брендованої продукції;
 4. Контроль. Бажано, щоб він був непомітний для самого стажера. Сенс контролю в тому, чи план, який наданий студенту, виконується чи ні? На якому етапі виконання він знаходиться?
 5. Навчання. Про це дуже часто забувають. Тут потрібно навчити стажера виконувати саме ту роботу, яка від нього вимагається. Але тут важливо питати у студента, що він уміє робити, а що – ні. Бо найчастіше на співбесіді кандидати говорять :«Так, я все вмію!», але коли справа доходить до практики, то стає зрозуміло, що не все так добре, як здається. Тому завдання менеджера в такому випадку – довчити стажера необхідним навикам.
 6. Оцінка. Раз на місяць потрібно проводити зустріч, де буде зроблена двостороння оцінка: менеджер оцінює діяльність стажера, а стажер оцінює компанію, як роботодавця. Але фокус тут має бути не на окремій людині, а на компанії

Скільки має отримувати стажер?

Якщо ви пропонуєте тільки роботу – у відповідь надавайте тільки грошову оплату. Якщо ви пропонуєте свій бренд, круте менторство, можливість попрацювати в різних департаментах – тоді можна дивитися або на ринкову зарплату, або на ту суму, яку ти можеш виплачувати. Для стартапів краще останнє. Бо якщо почати гнатися за іншими компаніями, є імовірність їх не наздогнати. Тобто я рекомендую малому та середньому бізнесу орієнтуватися на власний, а не на зовнішній гаманець.

Читайте також:

Робота, студенти і пандемія – що змінилося, а що – ні

Соціальна діяльність STUD-POINT

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email
Попередній
Далі

journalist1media@gmail.com

Запропонувати статтю