«Мама, я тепер дизайнер»: як знайти замовників фрілансеру-початківцю під час війни в Україні

Повномасштабне російське вторгнення на територію незалежної України змусило більшість її мешканців не лише змінити свої плани на життя, залишити постійне місце проживання чи попрощатися з улюбленим місцем роботи, навчанням, а й радикально змінити напрямок діяльності. Багато спеціалістів перебуваються у пошуках додаткового заробітку чи гнучкого графіку, тож обирають роботу на фрілансі.
«Мама, я тепер дизайнер»: як знайти замовників фрілансеру-початківцю під час війни в Україні

Ми в MasterBundles, маркетплейсі цифрових елементів для створення вишуканого дизайну, уже декілька років допомагаємо дизайнерам продавати свої продукти та робити цей світ гарнішим. За цей час ми точно з’ясували, що життя фрілансера дуже нестабільне, особливо на початку кар’єри: не завжди можна передбачити, чи будуть завтра замовлення. Але це ризик, на який йдуть творчі люди, щоб бути вільними та незалежними. З’ясуємо, що можна зробити, аби забезпечити фінансову стабільність з перших днів.

Робота дизайнером під час війни: що змінилося для фрілансерів

У нинішніх умовах, коли через військові дії на території країни немає можливості стабільно влаштуватись на full-time, робота дизайнером онлайн — це: 

 • гарний спосіб підтримати себе фінансово;
 • можливість розвиватися в даному напрямку;
 • шанс отримати гарний досвід і постійних замовників;
 • організувати з часом повноцінний бізнес.

Платформа Freelancehunt опублікувала аналітичні дані про стан справ фрілансу в Україні. Ринок фрілансерів розширився на 13% у порівнянні з періодом до початку війни. При цьому зростає попит саме на дизайнерів: найбільш затребувані ілюстрації на підтримку України, розробка логотипів та дизайн вебсайтів.

 Що важливо для дизайнера-початківця

Сьогодні в широкому доступі є безліч безкоштовних уроків на YouTube та вебінарів для охочих поринути в тему і спробувати себе в новому амплуа графічного або вебдизайнера, вивчити нові тренди професії.

Що першочергово необхідно зробити фрілансеру, який вирішив спробувати себе у графічному дизайні чи верстці сайтів? Почати необхідно з якісного та інформативного портфоліо.

 • Дизайнер може знайти перших клієнтів вже під час навчання — достатньо вміти виконувати прості роботи у графічному редакторі. На біржах фрілансу та у спеціалізованих спільнотах у соцмережах замовники часто викладають завдання за символічну плату. Виконуючи такі завдання, ви зможете зібрати портфоліо, необхідне для пошуку клієнтів.
 • Інший спосіб — бути замовником самому собі. Вигадуйте завдання, створюйте логотипи вигаданих компаній, виконуйте редизайн відомих брендів. Ви не будете нічим обмежені та зможете проявити своє творче мислення.
 • Оформіть ваші роботи в презентацію, додайте сторінку з інформацією про себе та контакти. Також бажано додати шаблони брифу та договору на послуги. Що оригінальніше та змістовніше оформлене ваше портфоліо, то вищі шанси на те, що воно приверне увагу клієнтів.
 • Якщо у вас поки немає ресурсів на створення власного сайту для просування своїх послуг, це не біда. Можна створити окремі облікові записи на платформах Behance, Dribble, Tumblr, в Instagram або на іншому безкоштовному ресурсі.
 • Головне завдання — показати, що конкретно ви вмієте та можете дати клієнту, викладати на огляд варто лише найкращі роботи, ті, якими ви пишаєтесь. Не варто викладати багато лише для кількості: 2 крутих кейси в портфелі краще, ніж 15 прохідних — не женіться за кількістю, пам’ятайте про якість.

Особливості роботи з клієнтами: ТОП 3 поради

Нікому не хочеться працювати безкоштовно чи за дуже малу вартість, але спочатку доведеться, зрозуміло, в помірних кількостях. Це важливо для побудови репутації та досягнення хороших результатів у майбутньому. Отож, кілька порад:

 • Приділяйте увагу кожному клієнту, незалежно від гонорару чи часу, витраченого на розробку проєкту. Ще до початку роботи постарайтеся пояснити замовнику всі деталі, попереджайте про можливі затримки. Якщо ви зробили роботу добре та вчасно, вас обов’язково порадять. Це і є принцип «сарафанного радіо».
 • Контактуйте з колегами, вашими вчорашніми однокурсниками, якщо підтримуєте з ними зв’язок. Також не нехтуйте спілкуванням з конкурентами, адже ви знаходитесь в одній ніші. Згодом ви зможете рекомендувати одне одного замовникам для виконання різнопланових робіт. Один зі способів «влитися» у дизайнерську спільноту, це закриті телеграм-чати, де спілкуються дизайнери, обговорюють нові інструменти, радяться. 
 • Співпрацюйте з партнерами, наприклад, у спільному чаті дизайнерів, верстальників та програмістів. В одних є замовники, але вони не вміють робити дизайн, в інших — дизайн, але вони не вміють програмувати. Якщо ви знайомі з п’ятьма програмістами, у вас, швидше за все, замовлень буде більше, ніж нуль.

Ваше завдання — домовитися на початку проєкту, що ви поставите своє посилання внизу сайту, щоб потенційним клієнтам було легко вас знайти. Якщо немає сайту, вказуйте свій Behance, Instagram чи Dribble. 

Орієнтація на захід: де шукати перших клієнтів

Попри велику конкуренцію нашим дизайнерам вигідно брати замовлення від закордонних клієнтів через розрахунок у доларах чи євро, курс яких стабільно тримається. Але, створюючи контент для західного ринку, важливо розуміти, що рівня вашої англійської має вистачати для спілкування з клієнтами з інших країн.

Знаходити замовлення можна за допомогою «сарафанного радіо», постів у соцмережах або на спеціальних фриланс-біржах.

ТОП 5 фриланс-бірж:
1. Upwork
2. Fiverr
3. Freelancer
4. Frelancehunt
5. Weblancer

Сьогодні весь світ підтримує Україну. Тому якісно виконані роботи українських дизайнерів постять та рекламують у соцмережах. Так знаходяться нові замовники з європейських країн, які пропонують нашим фрілансерам співпрацю за кордоном.

Особливості роботи з маркетплейсами

Мало хто з початківців знає про таку можливість, як продаж своїх робіт на маркетплейсах, а насправді це ідеальний метч.

У чому полягає суть маркетплейсу графічних елементів? У тому, що будь-який дизайнер може завантажити туди свої продукти (набори іконок, патерни, шрифти, логотипи тощо). Усі ці елементи продаються бандлами, тобто групами, в яких об’єднані схожі елементи. Зрештою, клієнт отримує можливість придбати набір графічних елементів дешевше, ніж якби він купував їх окремо. А для графічних дизайнерів взагалі відкривається велика кількість можливостей.

Детальніше про це: 

1. Ви можете робити те, що вам подобається найбільше, але не «в стіл», а одразу викладати на сайти й заробляти перші гроші. 

2. На відміну від портфоліо на Behance, тут вам ще й платять. Роботи на маркетплейсах продаються необмежену кількість разів. Вдало створений патерн або леттерінг, набір лого чи іконок, будь-що це запорука великої кількості продажів і прибутку. 

3. Той самий продукт можна продавати на декількох маркетплейсах одночасно. 

4. У вас немає фактичного замовника, який «п’є вашу кров». Так, ви конкуруєте з іншими дизайнерами маркетплейсу за увагу відвідувача, але ніхто і ніколи не просить у вас «погратись зі шрифтами», або «посунути імаж на 5 пікселів ліворуч». Чи навіть «зробити якось так само, але по-іншому». Перед вами простір для чистої творчості. 

5. До речі, про «чисту творчість». Міжнародний маркетплейс MasterBundles, у який інвестувала ІТ-компанія Boosta, розробили інструмент для миттєвого додавання продуктів у маркетплейс. Варто лише просто заповнити декілька полів, перетягнути архів і картинки, клікнути на кнопку «publish» і вуаля продукт вже на модерації.

Досвічені дизайнери вам скажуть, що на деяких маркетплейсах можна чекати схвалення роботи тижнями й навіть місяцями. Але, наприклад, в MasterBundles ви бачите в кабінеті зворотний відлік до моменту, коли робота буде прийнята або ж відправлена на допрацювання. 

6. Додавати роботи на маркетплейс це отримувати досвід, за який ще й платять. У багатьох маркетплейсів можна зручно побачити, що роблять інші дизайнери: які роботи продають, які ціни виставляють. На початку тактика може бути дуже проста: робіть або дешевше, або якісніше. Або відразу і те, і те.

Висновки:

 1. Ринок фрілансу в період війни відновлюється швидше за інші види бізнесу. За перші два тижні квітня платформа Freelancehunt спромоглася досягти позначки 66% довоєнного рівня за кількістю проєктів від українських замовників.
 2. Гонорари від українських клієнтів знизилися. За аналітикою Freelancehunt, з початку війни середній чек на сервісі серед українських клієнтів знизився на 8%. Тому слід спробувати працювати на міжнародних фриланс-біржах: іноземні замовники зараз публікують на 10–12% більше проєктів, ніж до війни, а середній чек оплати не змінився.
 3. Слід підготувати портфоліо, щоб нові замовники обирали вас. Приділяйте час самоосвіті, аби нарощувати компетенції.
 4. Робіть портфоліо на маркетплейсах. Показуйте ваш стиль і одночасно давайте можливість відразу це придбати. Такий варіант найбільш вдале поєднання можливостей, особливо для новачків.
 5. Використовуйте сарафанне радіо. Запитайте у ваших знайомих, чи не потрібен їм графічний дизайнер. Можливо, вони знають людей, яким потрібно розробити візитку, логотип або оформити вебсайт.
 6. Не бійтеся говорити клієнтам «ні». Якщо замовлення здається вам занадто складним, краще відмовитися від нього, ніж зіпсувати репутацію зірваним проєктом.

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email

journalist1media@gmail.com

Запропонувати статтю