Що таке планування кар’єри?

Що таке планування кар'єри?

Планування кар’єри – це

процес планування вибору кар’єри, визначення кар’єрних цілей і прийняття рішення про освітні та розвиваючі програми для вдосконалення навичок, необхідних для досягнення кар’єрних цілей.

По суті процес планування кар’єри – це коли ти визначаєш, яким ти хочеш бачити свій кар’єрний шлях і що для цього потрібно зробити. Ти встановлюєш цілі, а потім визначаєш кроки, які потрібно зробити для їх досягнення.

Коли починати планування?

Будь-коли, найкращий час визначаєш саме ти! Можна починати процес планування кар’єри задовго до того, як розпочнеш пошуки роботи. Старші класи школи та перші рік-два навчання в коледжі чи університеті – чудовий час для того, щоб почати думати про те, що тебе цікавить та чим ти хочеш займатись. Також можна починати планування кар’єри з першої роботи.

Планування кар’єри має відбуватися протягом усієї кар’єри. Періодична оцінка того, де ти знаходишся і куди рухаєшся, дозволить тобі скоригувати свої плани, щоб досягти поставлених цілей або навіть переорієнтуватися на нові.

Як спланувати свою кар’єру?

Ця ідея може здатися масштабною та непосильною. Але, розбивши план на менші, більш керовані кроки, ти незабаром матимеш чітке уявлення про те, як може виглядати твоя кар’єра.

1. Проаналізуй себе

Почни з оцінки своїх інтересів, навичок і цінностей, щоб визначити не тільки те, чим хочеш займатися, але й те, де ти хочеш працювати. Тут можуть допомогти такі питання:

Інтереси: Запитай себе, що тебе цікавить. Чим ти захоплений(-на)? Що тебе хвилює? Що ти можеш собі уявити, чим би можна було займатись цілими днями, щодня, роками – навіть якби тобі не платили за це? Якщо нічого не спадає на думку, подумай про свої хобі та додаткові заняття.

Навички: Коли ти думаєш про свої навички, швидше за все, будеш думати про те, що ти вже вмієш робити. Але, коли справа доходить до планування кар’єри, навички можуть також включати те, що не вдається, але ти готовий(-а) витратити час на вдосконалення та опановування ними. Навички, якими ти володієш на цю мить, і ті, над якими бажаєш працювати, можуть допомогти звузити кар’єрний вибір.

Цінності: Не менш важливою частиною плану є те, як і де ти хочеш працювати. Всі компанії мають різні місії та цінності. Знання того, які цінності важливі для тебе, може допомогти знайти компанію, цінності якої збігаються з твоїми.

2. Вивчи можливості

Після того, як ти знаєш, чим хочеш займатися, вивчи можливості кар’єрного зростання у твоїй цільовій професії. Почни з пошуку назви роботи, яка тобі підходить, і ознайомся з відкритими вакансіями. Чи схожі оголошення та описи вакансій на те, чим ти хочеш займатися? Тоді вивчи компанії в цій галузі, щоб дізнатися про них більше. Чи збігаються їхні місії та цінності з твоїми?

Однак не обмежуйся лише вебсайтами компаній та офіційними пресрелізами. Хоча це чудові джерела інформації, спробуй дізнатися більше про те, як насправді виглядає “один день з життя” в цій кар’єрі. Пошукай відгуки або пости в соціальних мережах, щоб зазирнути за лаштунки роботи компанії.

3. Став цілі (та дій)

Можна створити мікс з короткострокових, середньострокових і довгострокових цілей. Короткострокові цілі – це ті, яких ти можеш досягти швидко (від 30 днів до 6 місяців), середньострокові – від одного до трьох років, а довгострокові можуть зайняти до 10 років.

Наприклад, якщо ти плануєш стати бухгалтером, короткостроковою метою може бути вступ до навчального закладу, а середньостроковою – проходження практики, яка допоможе зрозуміти, чим займається бухгалтер, а довгостроковою – отримання досвіду роботи. Довгострокова мета може полягати в отриманні диплома та пошуку роботи початкового рівня.

Цілі мають різні етапи та часові рамки, але досягнення кожної з них допомагає тобі працювати над досягненням наступної.

4. Не забувай про можливі зміни

Хоча наявність кар’єрного плану дає основу для досягнення цілей, дуже важливо переконатися, що план є гнучким. Ти ніколи не знаєш, коли щось може змінитися, і доведеться пристосовуватися. Коли є уявлення про те, якою галуззю або роботою ти хочеш займатися, може бути легше намітити наступний крок, але також легше визначити, чи хочеш ти змінити напрямок.

Хоча певні етапи кар’єри можуть залежати від везіння, але набагато ймовірніше, що цілеспрямоване планування кар’єри відіграє важливу роль у тому, де ти знаходишся і куди рухаєшся. Планування кар’єри дозволить побудувати кар’єрний шлях, який ти хочеш, головне бути готовим(-ою) до змін та робити те, що подобається.

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email