Вічний двобій між hard та soft skills. Що важливіше: пояснює Boosta

Євгеній Гончаренко

Євгеній Гончаренко

Пише про освіту, соцмережі та технології
Пошук роботи та оформлення свого резюме — завжди ідеальний момент для того, аби підсумувати свої досягнення та пріоритезувати вивчення нового. Однак часто на співбесідах виявляється, що лише професійного досвіду та знань недостатньо для отримання омріяної роботи. Потенційні роботодавці оцінюють також персональні якості кандидата. Так, за статистикою, в описі кожної третьої вакансії можна зустріти чіткі вимоги soft skills. 

Ми вирішили дізнатися точки зору спеціалістів, які безпосередньо займаються рекрутингом та супроводжують працівника під час його роботи в компанії. Про важливість soft та hard навичок поспілкувалися з фахівцями міжнародної ІТ-компанії Boosta — HR People Partner Вікою Шевчук та Recruitment Team Lead Наталією Кравченко.

Вічний двобій між hard та soft skills. Що важливіше: думка рекрутера та HR-менеджера ІТ-компанії Boosta

У чому різниця між hard та soft skills?

Наталія: Hard навички — це професійні вміння і знання, необхідні для певної посади та конкретної роботи. Наприклад, якщо ви Python-розробник, вашим hard skill буде знання мови програмування Python. Або ж якщо ви працюєте переважно на західні ринки, твердою навичкою буде вільне володіння іноземною мовою.

Віка: І навпаки, soft навички — це про вміння, риси характеру, які можна застосувати в будь-якій роботі, але без яких важко вдало побудувати кар’єру. До прикладу, це можуть бути вміння працювати в команді, бути проактивним, пунктуальним, відповідальним тощо.

Що важливіше: тверді чи м’які навички?

Віка: Я завжди була прихильницею soft навичок. Адже те, що стосується hard skills, тобто конкретно якоїсь професії, завжди можна прокачати додатковим навчанням, практикою чи самоосвітою. Ми можемо чітко визначити, скільки на це піде часу та які інструменти нам знадобляться. Покращення soft skills — це завжди довше, бо ми говоримо вже про особисті якості спеціаліста, які не так легко змінити.

Наталія: Однозначно soft skills. Ба більше, кандидата першочергово оцінюють саме за ними. З початку повномасштабної війни змінилися лише пріоритети цих навичок. Якщо раніше на співбесідах важливим було щире бажання будувати кар’єру чи здатність добре комунікувати, зараз особливу увагу ми приділяємо стресостійкості. Зазвичай просимо пояснити, що ця риса означає для спеціаліста та як він проявляв себе в складних ситуаціях. Нині на ринку трапляються випадки, коли фахівець крутий за hard skills, але морально до роботи ще не готовий. Добре, коли це з’ясовується на початку. 

Чи залишаються актуальними певні soft навички з довоєнного життя?

Наталія: Так, звісно. Я, наприклад, ще до війни завжди звертала увагу на наполегливість. І зараз вона теж дуже важлива, хоч і проявляється інакше. Мені варто розуміти, як реагуватиме спеціаліст, якщо за годину до важливої онлайн-зустрічі вимкнуть світло: скасує її чи спробує знайти вихід із ситуації. Це демонструє, як кандидат мислить та чи вмотивований він шукати рішення. 

Віка: Насправді за soft skills ми також розуміємо, чи близька нам людина по духу. У Boosta це називається Cultural Fit. Нам важливо, аби спеціаліст поділяв наші цінності, які, до речі, є незмінними вже 8 років. 

Як ви розумієте, що кандидат поділяє цінності та стане членом команди?

Наталія: Як рекрутер я ще на етапі брифування уточнюю всі нюанси команди в hiring-менеджера. Наприклад, якщо в конкретній команді всі дуже активні та щоп’ятниці відпочивають разом, флегматичному кандидату буде не зовсім комфортно працювати в такому колективі. Також є вакансії з виключно командною роботою, де індивідуалізм недоцільний. 

Віка: Одна з наших ключових value — постійний розвиток та навчання. Boosta багато в це вкладає та цінує таку рису. Якщо ж кандидат взагалі не хоче розвиватися, нам точно буде важко рухатися разом. Взагалі мені імпонує, що зараз фахівці все більше поринають в інформацію про компанію, цікавляться нею, ретельно вивчають. Тепер можна часто почути запитання про те, який вклад Boosta робить в перемогу країни, які бенефіти від її роботи отримує суспільство. Це круто!

Чи розглядають у Boosta кандидатів з сильними м’якими навичками і слабкими твердими?

Наталія: Це залежить від позиції, але здебільшого так. Часто рекрутери дають хороші фідбеки про кандидата hiring-менеджеру. Мовляв, у нього класні soft skills: він швидко вчиться, може опанувати необхідні інструменти та впоратися з поставленими завданнями. Це така собі заміточка про те, що ми все ж рекомендуємо організувати інтерв’ю. Набагато складніше, коли сильні hard skills, але soft — слабкі. У такому разі після знайомства дуже багато кандидатів не доходять до етапу співбесіди. 

Як прокачати м’які навички?

Віка: Усе просто — запитувати фідбек та сприймати конструктивну критику. Це, до речі, одні з найсильніших soft skills в усі часи. Дуже круто, якщо спеціаліст може запросити зворотний зв’язок, якщо його не надали. Коли людина здатна до саморефлексії — це добре, але погляд зі сторони може допомогти відкрити щось нове. Так, фідбек не завжди може бути на 100% об’єктивним, але його завжди можна проаналізувати та виокремити важливе. Я рекомендую знайти людину, soft skills якої подобаються спеціалісту, та спостерігати за її діями. Або ж навіть напряму озвучити свій запит: «Мені імпонують ось ці твої якості. Я вважаю, що вони можуть мені допомогти. Порадь, будь ласка, як краще їх прокачати».

Як ви вважаєте, чи повернеться довоєнна пріоритетність soft skills? І чи буде тоді важлива, наприклад, стресостійкість? 

Наталія: На жаль, повернутися до довоєнного часу неможливо. Кожен з нас вже змінився. Так, після перемоги ця вимушена стресостійкість частково може нівелюватися, але вона завжди житиме всередині нас, бо ми ніколи не знаємо, коли вона може знадобитися. Парадокс розвитку soft skills полягає якраз у тому, що зміна реалій завжди вимагає нових навичок. Але те, чому навчилися раніше, зайвим ніколи не буде.

Читай також: Чому починати кар’єру зі стажування завжди гарна ідея? Історії стажерів Boosta

Раніше ми публікували: «Мамо, я тепер дизайнер»: як знайти замовників фрілансеру-початківцю під час війни

Поділитися:

Facebook
Telegram
Email

journalist1media@gmail.com

Запропонувати статтю