Дистанційна робота: тенденції і поради

Дистанційна робота – головний наслідок для світового ринку праці в епоху коронавірусу. Адаптуватися до змін прагнуть усі. У цій статті ти дізнаєшся, як українські та зарубіжні компанії працюють у 2021 році. І до чого готуватися тобі, починаючи кар’єру в епоху всесвітнього карантину

Дистанційна робота: світові масштаби

Facebook планує перевести 50% своїх співробітників на дистанційну роботу. А це, на хвилинку, 24 тисячі осіб. Twitter, у штаті якого працює 5 тисяч людей, дозволив їм не виходити на роботу в офіс, та ще і збільшив надбавку за роботу з дому на 1 тис. $. Масштаби вражають, чи не так?

Позитивні сторони карантину

Це відбувається не тільки тому, що люди бояться захворіти. Згідно опитування, проведеного дослідницькими інститутами IGES та Forsa, 56% працівників визнали, що вдома вони працюють продуктивніше, ніж в офісі. А ще більше спілкуються з близькими. Не менш важливим фактором є те, що кількість працівників, які відчувають стрес на роботі знизилася від 21% до 15%. В той же час збільшилася кількість тих, хто взагалі не відчуває стресу – з 48% до 57%.

У питанні транспорту взагалі виходить суцільна економія. Наприклад, американці, за результатами дослідження головного економіста платформи Upwork, заощадили 91 млрд $! І це лише за рахунок коштів на дорогу до роботи і додому. А ще 183 млн $ вони зекономили на заправці та ремонту автомобілів.

Власники бізнесу, у свою чергу, найбільшими перевагами у цій ситуації вважають зменшення витрат на оренду офісу, а також можливість наймати працівників не тільки з інших міст, а й, навіть, країн.

Негативні сторони пандемії

Згідно з опитуванням компанії CSA, 30% респондентів відмітили погіршення свого психологічного та фізичного стану, якості сну, ускладнення відносин із близькими під час карантину. Четверо з десяти опитаних сказали, що їм важко підтримувати соціальний зв’язок із колегами онлайн.

Крім цього, є частина власників бізнесу, які вважають дистанційку шляхом до повного провалу. Як варіант вони розглядають змішаний формат роботи. До прикладу, компанія Google заявила, що ефективність її співробітників за період карантину впала на 40%. Генеральний директор Netflix Р. вважає, що повністю працювати на віддаленій роботі у майбутньому зможуть лише працівники, у яких є маленькі діти. А от президент Об’єднання торгово-промислових палат Німеччини переконаний, що вдома через монітор комп’ютера навряд чи вдасться керувати ефективно.

Крім того, є сфери, які фізично не можуть перейти на віддалену роботу, наприклад, креативні індустрії чи медицина. Але разом з тим є ті, які можуть дозволити працівникам вільний вибір – робота з дому чи в офісі, але не роблять цього через неналагоджену систему віддаленої роботи і відсутності чіткого законодавчого регулювання.

Дистанційна робота: як справи в Україні?

Згідно з дослідженнями, проведеними EY (Ernst&Young) у 2020 році, 74 % CFO планують перевести щонайменше 5% співробітників на віддалену роботу. Тому за прогнозами, у майбутньому 48% працівників будуть працювати віддалено. Але лише у третини компаній до пандемії існувала політика щодо віддаленої роботи. Тому у зв’язку з COVID-19, 85% бізнесів змушені були ввести зміни в цьому аспекті.

Щодо робочої продуктивності, то 58% працівників зазначають, що вона не змінилася. Для підтримки цього показника компанії використовують різні методи:

  1. додаткові тренінги підвищення кваліфікації;
  2. нові КРІ (наприклад, дотримання графіку роботи, кількість відпрацьованого часу на тиждень);
  3. інструменти для відслідковування ефективності використання робочого часу.

Що говорять щодо віддаленої роботи власники бізнесу в Україні?

Лера Бородіна, власниця сервісу оренди одягу Oh My Look!, а також міжнародної мережі beauty-барів G-Bar, говорить, що їхній компанії та команді карантин пішов на користь:

«Офіс чи дистанційка? Станом на серпень 2021 року я не маю однозначної відповіді. Чесно кажучи, півтора року тому навіть повірити не могла, що зможу працювати на дистанційці. Адже за цей час наша команда стала настільки гнучкою! Зараз у нас є вільні дні, в які можна не приходити в офіс. Але вайб від живого спілкування незамінний, тому більшість співробітників все-таки приходять в офіс»

А от Василь Хмельницький, український підприємець, засновник холдингової компанії UFuture і фонду K.FUND, вважає інакше:

«Віддалена робота не може бути ефективною як для менеджерів, так і для власників бізнесу. Адже вдома забагато відволікаючих факторів. До того ж, втрачається прямий контакт і живе спілкування між співробітниками. Тому ті компанії, які зараз заявляють, що переходять на дистанційку назавжди, імовірно, повернуться до нормального робочого ритму не пізніше, ніж через рік. Більше того, сучасний бізнес – це командна гра із внутрішньою культурою. Я не вірю, що компанії, які перейдуть на віддалену роботу зможуть конкурувати із компаніями, які працюють в офісах у штатному режимі»

Що робити, якщо починаєш кар’єру в карантин?

  • Будь готовий до того, що співбесіда, стажування чи робочий процес проходитимуть повністю онлайн.

Відкорегуй свій графік так, щоб у ньому залишався час не лише на роботу і навчання, а і на фізичні вправи, сон і особисте життя. Адже часто здоров’я важливіше ніж формальні завдання. Як робити це правильно — читай тут.

  • Живий контакт і Zoom – різні речі.

Не чекай, що спілкуватися з колегами через інтернет буде легко. Навчися вести ділову переписку. Будь готовий, що більшість вільного часу доведеться проводити у робочих чатах.

  • Шукай лише офіційну роботу.

Так, шанси того, що тебе звільнять з початком карантину – мінімальна. Крім того, ти отримаєш певний стаж роботи, що буде великим плюсом при подальшому працевлаштуванні.

  • Веди себе так, наче шукаєш роботу у докарантинні часи.

Шукай саме ту компанію, в якій хочеш працювати і не бійся сконтактувати з нею щодо вакантних посад чи стажування. Чітко сформулюй для себе, яку саме посаду ти хочеш займати. В цьому випадку не потрібно задовольнятися меншим, коли можна спокійно знайти те, що хочеш. Хоча це буде однозначно важче ніж 2 роки тому. До речі, на блозі STUD-POINT ти можеш знайти десятки різних стажувань. Обирай, що тобі до вподоби і починай свій кар’єрний шлях разом із нами!

  • Потурбуйся про гарне резюме.

Без цього ніяк незалежно від того є карантин чи ні. Правило 5-10 секунд перегляду резюме ще ніхто не відміняв. У комплекті до нього було б непогано мати мотиваційний лист і портфоліо (якщо необхідно за посадою).

Тепер ти розумієш основні аспекти ринку праці, а також знаєш, як влаштовуватися на роботу в карантин правильно. А як правильно та ефективно поєднувати роботу і навчання, читай тут.

Текст: Макуха Катерина

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

Вкажіть платника