Емоційне вигорання: що робити, коли ресурсу нуль

Стрес, перевтома, дратівливість — основні компоненти, що вказують на емоційне вигорання. Бути постійно в ресурсі та підтримувати усі сфери свого соціального життя надзвичайно важко. Тому сьогодні ми говоримо про цей психофізичний стан і як його позбутися.

Період пандемії вніс корективи у наше звичне життя, і тим чи іншим боком це стосується і психологічного здоров’я. Людина — соціальна істота, що потребує реальної комунікації, а зважаючи на теперішній час ми в цьому обмежені. Когось розділяють кілометри з друзями і родиною, а інший переживає втрату близької людини. А додавши сферу роботи, яка необхідна для влаштування свого фінансового становища — маємо емоційне вигорання.

Досить часто його можна сплутати зі звичною нам перевтомою, але різниця в тривалості симптомів. Перевтому можна подолати за кілька днів, добряче виспатись, прийняти теплу ванну та відключитись від телефону. А от з вигоранням складніше. 

Стадії емоційного вигорання: 

  1. Постійне відчуття втоми та негативу (впливає на стан сну, зниження імунітету, проблеми з концентрацією, збільшення конфліктів);
  2. Резистенція (проблеми, які виникають з взаємодією у навчанні чи роботі, непорозуміння та неприязнь до колективу, відчуття переваги оточуючих над власними вміннями);
  3. Виснаження (ця стадія провокує надзвичайно спрощене ставлення до життя, в тому числі і свого; в такому випадку людина повністю втрачає мотивацію робити щось).

Під час підготовки матеріалу ми проводили соціологічне опитування серед студентів, які вже другий рік навчаються дистанційно та мають емоційні переживання стосовно цього. У ході аналізу виявлено, що серед опитуваних 50% почувають себе самотніми, але якщо мають проблеми, то їм є до кого звернутися. Також, враховуючи пандемію і постійне перебування вдома, 25% не вважають свій дім затишним місцем спокою.   

Больові точки — на цьому етапі варто зазначати, що 20% студентів важко починати свій ранок мотивованим та бадьорим і вони вважають себе безнадійними та непотрібними, що говорить про один із перших показників проблем з внутрішнім станом.

“Емоційне вигорання — це явище, що не часто трапляється у моєму житті. Однак, коли відчуваю подібне, то я розумію, що таким чином організм повідомляє про щось. Тоді я беру певну паузу на перезавантаження. Трохи аналізую, обдумую причини, усвідомлюю, що не емоціям єдиним потрібно довіряти. Також важливо, що не вони мною керують, а я ними. Переважно такі речі я вирішую на рівні думок, змінюючи своє мислення та ставлення”.

Як боротися з емоційним вигоранням?

  • Перший спосіб боротьби дотримання балансу у своєму житті. Неможливо виконувати план постійно на 100%. Бути в усьому найпершим, найкращим і найпродуктивнішим.
  • Другий робити перерви на відпочинок під час навчання та роботи. Особливо, якщо це дистанційне навчання. Тому що лише на перший погляд здається легким споживати інформацію, сидячи за гаджетом.
  • Третій виконувати завдання протягом робочого часу, але не на вихідних. Ваші дні відпочинку не мають мати у списку завдань щось по роботі, тому що досягнення балансу і врівноваження емоційного стану піде шкереберть.
  • Четвертий повноцінний сон, харчування, прогулянки на свіжому повітрі або хоча б відкрите вікно в кімнаті (періодично).
  • П’ятий знайти заняття, яке приноситиме у ваше життя спокій та не вимагатиме монетизації.

І наостанок, якщо симптоми у вас тривають більше двох тижнів — обов’язково зверніться до спеціаліста. Обирайте лише те, чого дійсно потребує ваш організм, бо ви єдині, хто про нього турбується. 

Читайте також: VACATION: де та як відпочити у період пандемії

Авторка: Перчун Анна

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

Вкажіть платника