Фінансова грамотність студента: що, як, для чого?

Фінансова грамотність — нова суперсила сучасної людини. Планування бюджету, відстеження витрат, способи заощадити та примножити гроші, — все це потребує ґрунтовної обізнаності у сфері фінансів та практичного досвіду. Де ж його взяти, та ще й студенту, який ніколи раніше не розпоряджався власним бюджетом? — спитаєте ви. Розуміємо! Фінансове невігластво — поширений недолік, що притаманний населенню більшості пострадянських держав. Саме він стоїть в основі основних фінансових помилок, пов’язаних із нестачею кошт та грошових збитків. Однак, покращити рівень власної обізнаності у питаннях, що стосуються грошей, цілком можливо. Навіть необхідно — додамо ми! Зустрічайте лікбез від провідного експерта з фінансової грамотності, а за посередництвом — спікера Finance & Audit School від StudPoint.
Трохи передмови:

До основних цілей фінансового просвітництва належить захист населення від невірних або нерозумних фінансових дій, що можуть призвести до фатальних наслідків, а також — підвищення загального рівня економічного розвитку. Це не про «давати поради, як треба заробляти більше», а змістовні вказівки, що стосуються ефективного керування своїми активами в існуючих умовах певної держави. 

Досвід інших держав:

В більшості економічно розвинутих країн програми з підвищення фінансової грамотності реалізуються вже не один десяток років. В Німеччині щорічно відзначають «День економії», проводять тематичні уроки для школярів, випускають посібник з фінансової грамотності для старших поколінь.

У Нідерландах ще в 70-х роках було сформовано Національний інститут з інформування планування сімейного бюджету, а 2008 року розпочато перший етап національної стратегії з фінансової освіти для всіх категорій населення. 

У США на сьогодні реалізовано стратегію з фінансової грамотності населення із залученням некомерційних організацій і правозахисних груп. 

Та не лише економічно розвинені країни намагаються подолати проблему фінансового невігластва: Бразилія започаткувала власну національну програму (ENEF) в 2010 році, спрямовану як на школярів, так і на доросле населення. Над вирішенням проблеми активно працюють Китай та Індія, чиї освітні програми націлені на заповнення браку знань населення в максимально короткі терміни. 

Поради експерта:

Перейдемо до реальних порад досвідчених фахівців. Ми поставили декілька основних питань Діані Рибчак — провідній аудиторці Baker Tilly та одній зі спікерів Finance & Audit School від StudPoint: 

— Пані Діано, з якого віку варто починати навчання дитини фінансовій грамотності, щоб не було проблем з плануванням витрат в дорослому житті?

Навчання фінансовій грамотності слід починати, як тільки в розпорядження дитини потрапляють гроші: це може бути в 3-річному віці, у 6 — коли дитина тільки-но пішла до першого класу, або в середній школі. Відтоді як дитині дають в руки гроші і кажуть «це твої», потрібно розказувати, що з ними робити, пояснювати, що це обмежений ресурс, і що просто так їх не отримують. 

Коли малюк вперше йде в магазин зі «своїми» грошима, варто пояснити, що придбати на них можна не все — відповідно, купувати слід лише те, на що вистачає.

— Які поради можна дати студенту, що тільки-но приїхав до великого міста і ніколи раніше не розпоряджався особистим бюджетом?

Якщо говорити відверто, перші кілька тижнів можна-таки розгулятись:) Для того, аби насититись власним розпорядженням коштів. Втім, слід одразу поставити ліміти: скільки коштів і за який період часу ви дозволяєте собі витратити. А далі тільки плануванння — відкладання грошей на обов’язкові витрати, на певну ціль, навіть невелику (наприклад, протягом тижня відмовлятись від щоденної кави, щоб сходити до кафе на вихідних).

— Як раціонально спланувати бюджет на місяць, аби не витратити все за тиждень?

Виділити «постійні» витрати, тобто щомісячні — квартира, комунальні, манікюр, корм для домашнього улюбленця тощо. Коли буде надходження грошей, ви точно знатимете, скільки необхідно відкласти. Решта — у вашому розпорядженні. В такому випадку навіть трохи витратившись за тиждень, ви будете спокійні, що до кінця місяця залишатиметься запас, який не заведе у борги.

— На які дрібнички зазвичай витрачають значну частину бюджету, проте навіть не усвідомлюючи цього?

Фаст-фуд. До того ж, на нього витрачаються навіть тоді, коли є час приготувати їжу самостійно. Сюди ж відноситься вода (її можна набирати вдома), газовані напої. І таксі.

— Що (кого) можна почитати/подивитися студенту для покращення рівня фінансової грамотності?

Для початку можна ознайомитись з книгою Бодо Шефера «Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей». І взагалі познайомитись з даним автором. Його книги націлені саме на покращення рівня фінансової грамотності. Зокрема, варто відмітити книгу «Шлях до фінансової свободи».

— Порекомендуйте, будь ласка, зручні та зрозумілі додатки для відстеження витрат.

Особисто я використовую CoinKeeper. В ньому можна відслідковувати суму витрат, доходів і запас грошей. Як на мене, дуже зручно. Коли не користувалася ним, відкладати зовсім не виходило — гроші просто кудись зникали. А тепер хоч зрозуміло куди:)
В CoinKeeper можна ставити собі планові витрати на певні категорії. Коли бачите, що розходи досягають плану, стає зрозуміло, що цього місяця витрати такого типу треба припинити. 

Пам’ятайте, що фінансова незалежність неможлива без фінансової дисципліни, планування свого фінансового життя та розвитку власної фінансової культури. Зробіть крок назустріч фінансовій стабільності вже сьогодні, скориставшись порадами, наданими нашим експертом, і у вас все вийде!

Завантажте CoinKeeper в GooglePlay або AppStore.  

Текст: Анна Рось

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email