Героями не народжуються: сильні сторони особистості та як їх розвинути

Чи легко вам перерахувати свої сильні сторони? А визначити та розповісти про власні таланти? Як правило, більшість із нас добре усвідомлює недоліки свого характеру, розуміє над чим варто попрацювати — втім, зазнає труднощів, відповідаючи на питання про власні переваги. Сьогодні розмови про сильні якості не уникнути під час співбесіди на роботу. Такий прийом належить до арсеналу основних психологічних методів, яким надають перевагу HR-менеджери. Однак, хто з нас не намагався подати себе у більш вигідному світлі, використовуючи шаблонні фрази та перераховуючи лише позитивні якості. Пропонуємо вам раз і назавжди розібратися з тим, що саме відносять до сильних сторін характеру, зрозуміти, як правильно їх помічати та розвивати, а також — пройти онлайн тестування на вичерпне та детальне визначення власних сильних сторін.
Природа характеру

На жаль чи на щастя, жоден з нас не створений лише з позитивних рис. Характер є сукупністю чеснот та недоліків особистості. Людина народжується з певним набором якостей, що визначають її індивідуальність. Деякі з таких якостей є практично незмінними впродовж всього життя (наприклад, темперамент), інші ж формуються в процесі розвитку та зовнішніх обставин і можуть змінюватися. 

Сильні сторони характеру — чому це важливо? 

До сильних сторін характеру належать найбільш розвинені риси особистості, що роблять людину справжньою та цікавою. Кожен з нас наділений 24 якостями характеру (детальніше — за клікабельним посиланням), що проявляються в тій чи іншій мірі. Ці 24 якості формують унікальний портрет чеснот особи. Дослідження показують, що розуміння і реалізація своїх сильних сторін сприяють: а) підвищенню впевненості в собі, б) підвищенню рівня щастя, в) зміцненню відносин, г) зниженню стресу, ґ) досягненню цілей, д) підвищенню ефективності роботи, е) розумінню сенсу та мети життя.

Як визначити свої сильні сторони?

Експерти та коучі скажуть — читайте книжки, знайомтеся з тематичними матеріалами, запишіться на курси з розвитку лідерських якостей та просто вчіться на власних помилках. Дуже добре! Втім, для початку радимо пройти детальний тест, націлений на визначення ваших сильних сторін від VIA Institute of Character. Книжки, фільми, статті та дослідження — це чудово і супер-корисно, та діяти треба вже зараз, а не за 5 років, бо саме стільки піде на аналіз наявного матеріалу зі вказаного питання. 

Коротко про тест:

Тест на визначення сильних сторін характеру від VIA Institute of Character складається з 240 пунктів. Опитування передбачає питання в форматі 5-бальної шкали Лайкерта для вимірювання ступеня згоди респондентів з пунктами, що відповідають 24 чеснотам характеру (відповідно до класифікації VIA). Тест займає близько 25 хвилин, однак обмежень за часом немає. По завершенню ви отримаєте результати у форматі PDF документа із зазначенням ваших рис характеру — від найбільш до найменш розвинутих, їх коротким описом та порадами щодо розвитку кожної.

Покращення та примноження

Кожна людина може покращити рівень свого життя та його якість, зосередившись на найсильніших сторонах власного характеру. Дослідження показують, що усвідомлення своїх сильних якостей в 9 разів збільшує ймовірність досягнення успіху в житті. Як це працює? Виокремлюють два способи:

1. Примноження і розвиток позитивного

Важливість сильних сторін характеру слід розглядати через призму позитивного впливу, що вони чинять. Переваги застосування сильних якостей в фізичній, психологічній, емоційній, соціальній та духовній сферах підтверджують чимало досліджень. Зокрема, такі переваги стосувалися кожної зі складових благополуччя: позитивних емоцій, залученості, свідомості, міцних та здорових відносин з оточуючими та самореалізації. Крім того, розвиток найкращих якостей характеру пов’язаний з багатьма іншими плюсами, що допомагають покращити самосприйняття, самостійність, сприяють досягненню цілей, зміцнюють фізичне здоров’я та життєстійкість. Новітні дослідження доводять, що методи, спрямовані на розвиток та примноження сильних сторін характеру мають суттєві переваги перед методами, метою яких є виправлення недоліків характеру.

2. Аналіз і переосмислення негативних моментів

Мисленню людини притаманні деякі упередження. Одним із таких є тенденція фокусуватися на негативному. Проблеми пригнічують та врізаються в пам’ять. Негативний досвід є необхідним, він мотивує нас, застерігає та допомагає рости як особистість. Однак, він не має визначати нас. Розуміння сильних сторін компенсує негативний досвід, допомагає уникати його в майбутньому та нагадує нам про унікальні ресурси, що стануть у пригоді в несприятливих ситуаціях. Сильні сторони характеру, окрім всього зазначеного, допомагають ефективніше справлятися з проблемами. Наприклад, їх застосування пов’язане зі зменшенням стресу та конфліктів на роботі й навчанні. Особи, які розуміють і вміють застосовувати сильні риси характеру менш схильні до депресій та мають міцніше фізичне здоров’я.

Почитати
  • Аби дізнатися детальніше щодо практичного застосування сильних якостей характеру, пропонуємо ознайомитися з добіркою досліджень від VIA Institute of Character. 
  • В серпні 2021 року наукове видання Frontiers in Psychology запустило спеціальний випуск журналу, присвячений сильним сторонам характеру. Випуск налічує 15 статей, що висвітлюють теоретичні засади, дослідження та практичні поради щодо сильних якостей:

Ознайомтеся з дослідницькими проєктами VIA Institute of Character за посиланням.

Послухати

Існує чимало подкастів, присвячених темі особистого розвитку та самовдосконалення. Такі матеріали є джерелом корисних порад та цікавих історій, які допоможуть покращити певні якості характеру, а разом з тим — підтягнути рівень англійської. Рекомендуємо наступні:

Choose to Become

Подкаст від Ліндсі Кейсі, присвячений особистому розвитку, відкриттю себе, прищепленню любові до себе та прагненню стати кращою версією себе. Авторка ділиться практичними порадами, що допомагатимуть слухачеві віднайти джерело внутрішньої сили. 

Soul Searching

Ведучою подкасту є Ніккі Клоппель — тренер з розвитку лідерських якостей з 15-річним стажем. Soul Searching висвітлює повчальні історії з життя людей. Подкаст націлений на аудиторію, що шукає себе, бажає побудувати міцні відносини та навчитися насолоджуватися як особистим, так і кар’єрним життям. Ви отримаєте цінні поради, які допоможуть досягти успіху на роботі, розвинути свої лідерські якості, покращити навички комунікації та зміцнити впевненість у собі. 

Conversations on Character

Бесіди щодо характеру та його сильних сторін проводить the Jubilee Centre for Character and Virtues. Запрошеними гостями випусків подкасту є провідні діячі з різних сфер політики, освіти та науки. Експерти діляться власними поглядами щодо розвитку сильних сторін характеру та відповідають на питання, як саме сильні якості стають у пригоді в сферах їх діяльності. 

The CharacterStrong

Щотижневі обговорення для працівників сфери освіти. The CharacterStrong надає навчальні програми та тренінги для шкіл зі всього світу, що допомагають освітянам інтегрувати навчання соціально-емоційному інтелекту та розвитку сильних сторін характеру в навчальний план. 

From Sofa To Success

Подкаст для тих, хто робить лиш перші кроки на шляху до саморозвитку та нових починань.  Вчіться на досвіді людей, які вже були на вашому місці. Їх історії, висвітлені в гумористичному форматі, стануть незамінними для кожного, хто дійсно прагне стати краще.

Пам’ятайте: всі ми від народження наділені суперсилою — і це аж ніяк не рентгенівський зір чи вміння літати. Справжня сила криється в тих якостях, що роблять нас несхожими на інших. Знайдіть найкраще в собі та переконайтеся на власному досвіді, як вміле застосування сильних сторін допоможе вершити справжні дива. Погодьтеся — знати, що ці суперсили завжди залишатимуться з вами незалежно від ситуації, не лише заспокоює, але й надихає. Повірте, сильні сторони стануть у пригоді і в смутку, і в радості, і коли просто прибираєтесь по дому.

Текст: Анна Рось

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email