Що таке кар’єрна карта та як її скласти: колонка HR-директора Альони Дураєвої

Про автора: Альона Дураєва – HR-директор міжнародної юридичної компанії TCM Group Ukraine, входить в ТОП-100 кращих HR-ів України за версією порталу delo.ua.

Жага до постійного розвитку, цілеспрямованість, амбітність, впевненість у собі – це основа успіху й кар’єрного зростання. Але не все так просто, як здається на перший погляд. Хотіти – ще зовсім не означає знати й усвідомлювати, яким шляхом крокувати та з чого почати. Завжди є велика конкуренція з боку колег, інших пошукачів роботи, та найбільшою перепоною є власний страх «а якщо не вдасться?». Повірте, останній – найгірший ворог кожного.

Зі свого досвіду можу порадити два інструменти, що допоможуть краще розібратися, в якому напрямі рухатися та на що звернути увагу, аби якомога швидше досягнути поставленої мети.

Серед них:

 • Індивідуальна кар’єрна карта

АБО

 • Методика самоаналізу

Розглянемо, як їх застосовувати та чим вони можуть допомогти на практиці.

Кар’єрна карта – це структурний аналіз кожної посади в ієрархії вашої професії. Для зручності її можна оформити у вигляді таблиці і вказати, якими знаннями, вміннями та навичками ви маєте володіти, щоб перескочити на наступний етап свого професійного зростання.

Допомогти заповнити її може старший колега, керівник чи HR-спеціаліст. Також можна скористатися описами вакансій з джоб-порталів – самотужки промоніторити запити роботодавця, переглянути, якими характеристиками має володіти кандидат на кожній з позицій, і вписати їх до своєї кар’єрної карти. Вона допоможе зрозуміти, з чого варто починати і задасть вектор розвитку.

Самоаналіз – інструмент для індивідуальної аналітики та розуміння сильних і слабких сторін. Він допомагає розставити пріоритети та відкинути зайве.

Основні цілі такого методу (далі довгий, однак важливий список):

✔️ максимально зрозуміти та пізнати себе;
✔️ побудувати шлях власних амбіцій;
✔️ визначити необхідні ресурси для досягнення цілей/амбіцій;
✔️ зрозуміти, в якій із бажаних точок ви перебуваєте зараз, що вам вже вдалося і чого ви прагнете;
✔️ збагнути, що є вашою метою;
✔️ проаналізувати власні сильні сторони і виявити, над чим треба попрацювати;
✔️ визначитися з пріоритетами на найближчий час;
✔️ зрозуміти, що втратило сенс, є неактуальним і лише заважає крокувати вперед;
✔️ провести аналітику, зріз, коригування своїх вмінь та навичок;
✔️ і наостанок – виміряти свою ефективність та прописати завдання на майбутнє.

Форма самоаналізу може бути різною: таблиця, текстовий документ, презентація з картинками та коментарями. Головне, щоб вона була комфортною для користування і відображала основні думки та подальші кроки.

Раджу ставити цілі на початку року, а самоаналіз проводити наприкінці. Це зовсім не означає, що впродовж 12-ти місяців не треба робити корегування плану. Що три місяці обов’язково слід проводити проміжний зріз своєї успішності.

Ось кілька правила самоаналізу:

1️⃣ Протягом року робіть короткі нотатки.

2️⃣ Змінюйте, трансформуйте прописані завдання та цілі, якщо виникає така потреба чи змушують зовнішні обставини. Можливо, щось вже втратило свою актуальність.

3️⃣ Ставте собі запитання про пріоритетність завдань.

4️⃣ Підбивайте підсумки щомісяця та щокварталу.

5️⃣ Відпочивайте та рефлексуйте, аби оновити думки.

6️⃣ Не намагайтеся написати самоаналіз за одну ніч. Це неефективно.

7️⃣ Створіть анонімний опитувальник зворотного зв’язку для своїх колег, одногрупників чи друзів. Раджу поставити не більше 10 питань. Наприклад, «Як, на вашу думку, я можу покращити свою ефективність?» чи «Які фактори/мої особисті якості/професійні навички заважають виконувати роботу якісно?» тощо.

8️⃣ Результати дивіться лише після написання самоаналізу. Вони не мають впливати на ваш емоційний стан.

9️⃣ Презентуйти результати тим, кому довіряєте, і поділіться думками. Подякуйте за коментарі, якими б вони не були.

🔟 Зробіть висновки без критики.

Самоаналіз показує, що мотивує та демотивує, на які справи дарма витрачаються сили, чому може виникнути професійне/емоційне вигорання, які перепони та страхи зустрічаються на шляху до цілі і що їх викликає. Також цей інструмент допомагає збагнути, як ви бачите себе та яким сприймаєте, якими є ваші справжні бажання, мрії, цілі й цінності.

Будьте відвертими у своїх відповідях. Лише щирість перед самим собою допоможе правильно розподілити пріоритети. Самоаналіз містить безліч різних запитань та напрямів. Вони можуть видозмінюватися та доповнюватися залежно від того, що саме ми хочемо дізнатися про себе.

Наприклад:
 • де я знаходжуся зараз та в якому напрямі мені було б цікаво розвиватися?
 • що мені подобається в моєму функціоналі?
 • що не подобається, чому і як я можу на це вплинути?
 • у чому мої сильні сторони (hard та soft skills)?
 • де моя зона розвитку, яких знань не вистачає?
 • що я можу зробити для здобуття цих знань (курси, тренінги, вебінари, книжки, допомога керівника чи колег)?
 • скільки потрібно часу та який ресурс?
 • як я буду оцінювати правильність своїх рішень?
 • хто зможе бути моєю підтримкою та надавати зворотний зв’язок?
 • за що я можу подякувати собі та чим можу пишатися?
 • якби я міг щось змінити, що б це було? чому і як я це зробив інакше?

Неважливо, який із цих інструментів ви будете використовувати. Головне, щоб він відповідав на потрібні вам запитання та показував повноцінну картинку тут і зараз. Якщо ви відверті самі з собою, не заплющуєте очі на моменти, над якими потрібно трішки попрацювати і докласти зусиль для їх виправлення. Стрімко йдіть вперед і не бійтеся помилок. Знайте, все вдасться. Інакше і бути не може!

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

Вкажіть платника