Студенти та випускники: кар’єрні очікування та проблеми

Студенти та випускники вузів найактивніше шукають роботу на ринку праці, у порівнянні з іншими категоріями населення. У цій статті команда STUD-POINT разом із Володимиром Швецем проаналізували, де, яким чином і наскільки успішно вони це роблять. А ще окреслили основні проблеми пошуку роботи серед молодих спеціалістів

Джерела пошуку вакансій для випускників та студентів

І студенти, і випускники мають три основні джерела рекламної комунікації: сайти пошуку роботи, сайти компаній та telegram-канали. Єдина відмінність – різне відсоткове співвідношення.

На мою думку, таке різне відсоткове співвідношення, коли, наприклад, на сайтах пошуку роботи 83% студентів і лише 39% випускників шукають роботу спричинене кількома факторами.

По-перше, більшість студентів ще тільки починає кар’єрний шлях, тому вони є більш активними. До того ж, велика частина з них готові братися за будь-яку роботу. Відповідно, лише на сайтах пошуку роботи вони можуть знайти вакансії не тільки по спеціальності, а й, наприклад, бармена чи офіціанта. Тому і користуються саме цим каналом значно частіше за випускників. Але є й ті, хто хоче потрапити на стажування чи відразу почати працювати за спеціальністю. Такі можливості можна знайти лише на сайтах компаній або на спеціалізованих telegram-каналах.

По-друге, багато людей на момент випуску із університету уже працюють або мають корисні знайомства, які дають їм можливість влаштуватися на роботу. Тому їхня активність значно нижча в порівнянні зі студентами.

Сайти-лідери з пошуку роботи

Студенти значно частіше використовують work.ua, а випускники – robota.ua. На них шукали роботу близько 40%. Інші сайти помітно поступаються за цими показниками.

Я пояснюю це тим, що work.ua та robota.ua є найвідомішими і дуже схожими між собою. А ще вони мають зручний інтерфейс. На відносну непопулярність інших джерел впливають багато факторів. Візьмемо, наприклад, LinkedIn. Дуже мало людей знає, що з цієї платформи також можна шукати роботу і розуміє, як робити це правильно.

Чат-боти: ігнорують чи користуються

Також варто окремо розглянути питання чат-ботів. Випускники мають тенденцію звертатися до них частіше ніж студенти. Тому якщо компанія направлена на пошук нових кадрів, залучення чат-ботів є більш доцільним для випускників ніж для студентів.

Чат-боти налаштовані на те, щоб відповісти на найпоширеніші запитання кандидатів. Таким чином, людина, яка шукає роботу може швидко визначитися – підходить їй вакансія чи ні. І хоча значна частина студентів та випускників вказали, що рідко користуються чат-ботами, добре, що тільки 2% з них не знають про існування такого корисного інструменту.

На мою думку, проблема в тому, що дуже небагато компаній мають власні чат-боти. Ця тенденція ще тільки починає набирати оберти. Тому і ті, хто шукають роботу віддають перевагу більш знайомим і традиційним каналам її пошуку.

Чого, на думку молоді, не вистачає в описах вакансій?

Тут складається вельми цікава картина. Адже 4 проблеми посідають пріоритетні місця і для студентів, і для випускників, а саме:

  1. Вказання заробітної плати;
  2. Деталей про обов’язки;
  3. Інформації про умови роботи;
  4. Розуміння етапів відбору на співбесіду.

На мою думку, ці чотири аспекти є основними критеріями, за якими студенти чи випускники обирають вакансію, і відсутність чи неточність хоча б однієї з них змушує кандидатів обирати інший варіант. Але зупинюсь на кожному пункті окремо.

Не дарма відсутність чітко вказаної заробітної плати є чи не найбільшою проблемою. Адже коли шукаєш роботу, особливо вперше, то маєш повне право знати, скільки будеш заробляти.

Щодо деталей про обов’язки, то тут така ж ситуація. Кожен має право знати, що він буде робити, в якому об’ємі, які буде мати KPIs. Не менш важливий момент – людина має бути впевнена у тому, що діяльність, якою вона буде займатися є повністю законною.

До речі, часто студенти та випускники зіштовхуються з такою проблемою: в описі вакансії написано, що робота part-time, але коли людина починає працювати, то виявляється, що у неї повний робочий день і вона не має права покидати офіс. Або навпаки. Це проблема неповної або неправдивої інформації про умови роботи. Сюди відносяться такі аспекти як: full чи part-time, скільки днів на тиждень є робочими, чи розглядається варіант віддаленої роботи, вільний чи фіксований графік і таке інше.

З етапами відбору на співбесіду усе значно складніше. Зазвичай, їх узагалі не вказують. Добре, якщо він тільки один, а не три чи п’ять. У такій ситуації людина, яка подається на вакансію, не має жодного уявлення, коли почне повноцінно працювати. Більше того, велика кількість етапів співбесіди може змусити кандидата відмовитися від роботи в цій компанії

Якщо ти студент чи випускник і уже знайшов роботу, то пропонуємо тобі почитати ось цю статтю про те, як правильно поєднувати роботу і навчання.

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email