Музика під час навчання: допомагає чи заважає

Ця стаття не буде банальним набором порад, яку музику слухати під час розумової праці. Тут ти не побачиш «чарівний» список треків, з якими кожен здатен вивчити все, що завгодно. Натомість, ми дамо відповіді на найпоширеніші запитання, що стосуються музики та навчання і, нарешті, визначимо – так вона допомагає чи заважає?

Що робить мій мозок, коли я слухаю музику під час навчання?

Намагається сконцентруватися на задачі, яку ти виконуєш. Це працює ось так.

Людський мозок не здатен довго фокусуватися на одному завданні. Тому, у твоїй голові одночасно діють дві системи уваги:

  • свідома (вона дозволяє цілеспрямовано концентруватися на тому, що необхідно зробити в цей момент);
  • несвідома (не залежно від твого бажання вона зміщує фокус уваги на будь-який подразник, котрий помічають наші органи чуття).

Це викликає кілька проблем. По-перше, несвідома система працює автоматично і значно швидше за свідому. Це означає, що коли під час навчання ти почуєш, навіть, легкий шум, то відволічешся на нього раніше, ніж зрозумієш це.

По друге, твій мозок отримує набагато менше стимулів до роботи, якщо вона нудна і нецікава. Таким чином, несвідома система уваги переходить в режим підвищеної інтенсивності. У такій ситуації, щоб відволіктися достатньо найменшого подразника. Хтось поряд позіхнув – і ти вже втратив концентрацію.

Музика, яка звучить на фоні може стати вирішенням такої проблеми. Вона повинна давати два ефекти:

  1. Шум, який завантажує несвідому систему уваги, щоб вона даремно не відволікала тебе.
  2. Приємні відчуття, які надають позитивну атмосферу робочому процесу.

З текстом чи без тексту?

Існують дослідження, які підтверджують, що люди здатні відволікатися, якщо слухають музику з текстом. Але якщо ти працюєш з монотонними завданнями (наприклад, робота з цифрами), музика зі словами допоможе впоратися з ними швидше. Наприклад:

  • такі треки можуть викликати спогади чи конкретні асоціації;
  • при умові, що ти маєш музичну освіту, то будеш постійно відволікатися на ритм, тембр і музичну структуру, намагатимешся проаналізувати музику.

Тому, якщо потрібно максимально сконцентруватися або вивчити щось нове (як це робити правильно читай тут), підбери спеціальний плейлист інструментальної чи ambient музики. До речі, на YouTube можна знайти кількагодинні підбірки музики для навчання та концентрації.

Під час чи після навчання/роботи?

Тиша – ідеальні умови для роботи мозку. Так він не працює в режимі багатозадачності та фокусується лише на одному завданні. Наша порада – слухай музику у перервах між інтелектуальною працею. Тоді мозок буде легко перемикатися з однією діяльності на іншу і зможе відпочити. А ти отримаєш порцію дофаміну, який змотивує рухатися далі. А ще намагатимешся швидше виконати завдання аби знову послухати улюблену групу.

Моцарт чи Queen?

Те, що тобі подобається. Стандартів немає. «Ефект Моцарта» – давним давно розвінчаний міф, тому можеш не хвилюватися. Але тут є один момент – завжди слідкуй за гучністю. Сусіди по кімнаті не повинні чути «We will rock you», яка гримить у твоїх навушниках. Лише ти маєш насолоджуватися улюбленим треком. Твої вуха подякують тобі за це.

До речі, любителі класики під час навчання можуть слухати ось це:

А для справжній рокерів підійде такий плейлист:

До речі, ти міг помітити, що офісним стилем музики вважається джаз. Він створює легку атмосферу спокійної роботи і невимушеного спілкування. Хочеш так само — тоді лови джазовий плейлист, заварюй каву і починай працювати

Чи шкодить музика короткочасній пам’яті?

На жаль, так. Мозок дуже погано фіксує інформацію, коли має якісь відволікаючі фактори. До того ж, спроба запам’ятовування під час прослуховування музики викликає стрес. В таких умовах інформація фізично не може відкладатися в короткочасній пам’яті. Тому наступного разу не ображайся, коли знову чогось не запам’ятав, бо під час вивчення слухав музику.

Один чи кілька плейлистів?

Для кожного виду інтелектуальної діяльності – свій плейлист. Вище ми уже згадували, що для вивчення чогось нового підійде класика чи ambient. Для монотонної роботи обирай будь-що. А от, щоб добре запам’ятати певну інформацію, віддай перевагу тиші.

Яку музику точно не треба слухати під час навчання?

  1. без чіткого ритму;
  2. дуже голосну або з різкими переходами;
  3. занадто швидку.

Так допомагає чи заважає?

Скоріше – допомагає, але коли необхідно вивчити щось напам’ять – то заважає.

Сподіваємося, тепер ти точно розумієш, коли і яку музику слухати. А чи знаєш ти, як створити комфортне робоче місце, щоб працювати продуктивно? Тут сама тільки музика не допоможе. Якщо ні, мерщій біжи читати цю статтю.

Текст: Макуха Катерина

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email