Топ-10 надпрофесійних навичок сьогодення

Важливість надпрофесійного розвитку сучасного працівника зумовлена значним технологічним розвитком, який вимагає від особистості гнучкості, креативності та інших м’яких навичок.

За результатами дослідження українського ринку праці, співвідношення важливості м’яких навичок (soft skills) до твердих (hard skills) склало 61% до 39%.

На всесвітньому економічному форумі в Давосі було визначено 10 основних м’яких навичок, затребуваних роботодавцям у 2020 році:

10|Когнітивна гнучкість

Сучасний ринок праці постійно змінюється і ніхто точно не знає, які професії з’являться в наступні десятиліття. Для того, щоб молоді люди були успішними, вони повинні мати можливість легко адаптуватися до змін. Багато компаній регулярно змінюють свій підхід до справ, і їм потрібні працівники, які зможуть швидко адаптуватися.

Когнітивна гнучкість – це здатність швидко змінювати своє мислення, залежно від нових задач та ситуацій, а також здатність розглядати ситуацію з багатьох ракурсів і формулювати найкращий план дій.

9|Уміння вести переговори

В будь-якому людському колективі час від часу трапляються конфлікти. Це цілком нормально, адже кожен з нас має свої особливі потреби, бажання, цілі та переконання.

Переговори – це процес, що допомагає вирішити непорозуміння між людьми та знайти точки дотику. 

Без вирішення  конфлікти можуть призвести до суперечок та невдоволення обох сторін. Вміння вести переговори полягає в успішному досягненні домовленості та уникненню подальших перешкод в комунікації. 

Раніше вважалося, що вирішенням конфлікту є пошук компромісу, при якому кожна зі сторін поступається чимось, не переходячи свої “межі” припустимого. Проте нині вміння вести переговори полягає у пошуку найкращого варіанту, який дійсно задовольнить обидві сторони і вичерпає конфлікт. 

8|Клієнтоорієнтованість

Клієнтоорієнтованість є одним з фундаментів задоволення клієнта, адже це вміння забезпечити його якісне обслуговування. 

Між гарним та поганим обслуговуванням пролягає ціла прірва. Гарне обслуговування – це щасливі клієнти до, під час та після здійснення продажу. Це часто відображається у гарних відгуках, рекомендаціях іншим людям та поверненні клієнта. 

З іншого боку, погане обслуговування призводить до незадоволених клієнтів, які пишуть погані відгуки та не повертаються знову. 

Цілком зрозуміло, чому сучасні організації приділяють стільки уваги гарному сервісу та потребують працівників, готових привносити користь в забезпечення якісного сервісу незалежно від посади. 

7|Аналіз та прийняття рішень

Ми часто чуємо від людей, що їм важко прийняти те чи інше рішення.
Проте все наше життя нам доводиться приймати рішення, починаючи від банальних, як от вибір вечері чи одягу, до рішень, які змінюють наше життя назавжди: яку професію обрати, в якій компанії працювати тощо. 

Частина людей приймає рішення після нескінченного пошуку додаткової інформації або отримання порад від інших людей. Інша – покладається на випадок, підкидаючи монету або рахуючи лічилку в умі. 

У найпростішому розумінні, прийняття рішення – це процес вибору між двома або більше варіантами дій. 

Прийняте під час роботи рішення часто буде реалізовуватися іншим працівником чи цілою організацією, тому варто вміти аналізувати можливі ризики. Проте бути впевненим у прийнятому рішенні та вміти переконати інших у його перевагах. 

6|Емоційний інтелект

Ми всі знаємо про IQ, тобто показник інтелекту.
Високий рівень інтелекту свідчить про кращі пізнавальні здібності людини, її вміння навчатися та  розуміти. Він також сприяє академічній успішності людини, адже вона застосовує менше зусиль для засвоєння нового матеріалу, ніж людина з нижчим IQ.
Можна припустити, що IQ впливатиме і на успішність в роботі та житті, чи не так?
Це припущення показало себе невірним, адже часто для успіху недостатньо бути розумником. 

Емоційний інтелект – це новий термін, що був запропонований Деніелом Гоулманом в середині 90-х років минулого століття. Це показник здібностей особистості розпізнавати та контролювати свої емоції та емоції інших людей, наодинці та в групах. 

Люди з вищим емоційним інтелектом легше будують міжособистісні стосунки та включаються в групи. Вони також краще розуміють свій психологічний стан, що включає ефективне управління стресом та меншу схильність до депресій. 

При цьому, рівень емоційного інтелекту ніяк не залежить від IQ.
Люди з високим IQ можуть мати низький емоційний інтелект і навпаки. Гарна новина полягає в тому, що емоційний інтелект, на противагу IQ, можна розвинути.

5|Взаємодія з людьми

В сучасному світі залишилося дуже мало життєвих ситуацій та професій, де нам не доводиться контактувати з іншими людьми.  

Хоча не всі мають працювати в згуртованих командах, вміння ефективно функціонувати в групі та управляти груповими ситуаціями є необхідним для досягнення успіху на сучасному робочому місці та загалом у житті. 

4|Управління людьми

В сучасних умовах, кожен працівник може відчути себе менеджером, адже менеджер – це людина яка управляє собою та ще хоча б однією людиною. Делегуючи обов’язки своєму колезі ми вже входимо в роль менеджера і маємо чітко відповідати цій ролі. 

Гарні менеджери забезпечують ефективний процес роботи та його бездоганну організацію.  Вони можуть бути впевнені, що їх підлеглі почуваються щасливими на роботі. Проте кожен менеджер починає з розвитку навичок управління людьми. 

3|Креативність

Креативність – це здатність створювати щось нове. Це може бути витвір мистецтва, але це також може бути ідея. 

Креативність допомагає бачити речі під іншим кутом зору, пропонувати нові ідеї та нетрадиційні шляхи вирішення проблем. 

Попит на креативність зростає, адже в професійній діяльності важливо постійно розглядати ситуації різнобічно. Як і всі люди, ми схильні постійно повторювати інформацію, яку вже запам’ятали. З одного боку, це допомагає нам в побуті, адже ми, наприклад, пам’ятаємо, як користуватися столовими приборами. Проте з іншого боку, це зупиняє нас від осмислення інформації під час роботи, а значить і від покращення певних процесів.  

2|Критичне мислення

Критичне мислення –  це здатність розуміти логічні зв’язки між різними ідеями, здатність рефлексувати та думати раціонально та незалежно. 

По суті, критичне мислення вимагає, щоб ви використовували свою здатність міркувати. Тобто активно вивчали, а не пасивно отримували інформацію. 

Це не щось, чому можна навчитися раз і назавжди. Критичне мислення передбачає міркування над певними речами в певний проміжок часу. 

Критично мислячі люди ставлять під сумнів ідеї та припущення, а не приймають їх на віру. Вони завжди прагнутимуть визначити, чи відображають ідеї, аргументи і висновки повну картину, і відкриті до того, що це може бути не так. 

1|Комплексне вирішення проблем

Навички вирішення проблем необхідні кожному, адже ми стикаємося з проблемами кожен день. Деякі з них, вочевидь, є більш складними та потребують комплексного підходу. 

Комплексне вирішення проблем – це процес виявлення складної проблеми та аналіз відповідної інформації для розробки, оцінки та впровадження певних варіантів її вирішення. 

Ми живемо в світі, де стосунки між людьми та цілі компанії руйнуються через погане вирішення проблем. 

Причиною може стати те, що проблему не було визначено або ж те, що її визначили, проте не змогли правильно вирішити. 

Одна зі сторін вирішення проблеми – розуміння її дійсної причини, а не лише симптомів. Наприклад, проблемою може бути скарга клієнта. Для її успішного вирішення, роботодавець має знайти та усунути дійсну причину, яка призвела до скарги клієнта, аби не допустити повтору ситуації. 

Нині навички саме комплексного вирішення проблем найбільше цінуються серед роботодавців, адже компанії очікують вчасне виявлення та вирішення проблем від співробітників. 

Найкращий спосіб розвинути м’які навички — розширити коло свого професійного спілкування та приділити більше часу саморефлексії. Це допоможе краще зрозуміти свої слабкі сторони, а отже покаже шлях до розвитку.

Авторка статті: Олександра Маковій

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram