Поєднати роботу і навчання: як робити це правильно

Раніше майже неможливо було уявити студента, який знайшов роботу, а зараз – який відвідує всі заняття», – здебільшого кажуть викладачі. І, справді, в епоху, коли знання, отримані в процесі практики значно корисніші за університетську теорію, чи не кожен студент прагне поєднувати роботу і навчання. Але не всі знають, як робити це ефективно. У таких випадках є кілька варіантів розвитку подій: індивідуальний графік, домовленість з викладачами та заочна освіта.

Індивідуальний графік

Це документ, згідно з яким, студент має право відвідувати лише частину занять, а також здавати роботи пізніше зазначених термінів. Він підходить тим, хто має неповний робочий день, готовий опановувати 80% матеріалу самостійно, а ще має залізні нерви, бо процес оформлення цього документа довгий і складний.

Для отримання індивідуального графіка необхідні певні умови:

 • робота за спеціальністю;
 • поєднання навчання з науковою роботою або мистецькою та спортивною діяльністю;
 • відпустка по догляду за дитиною до трьох років;
 • якщо ви були відраховані або перевелися з інших ВНЗ при наявності різниці в навчальних планах.

Переваги:

 • можливість вільно керувати своїм часом. Адже тільки тобі вирішувати на які заняття йти, а які можна пропустити без шкоди для навчального процесу;
 • викладачі мають офіційне підтвердження того, що ти працюєш а для тебе це гарантія відсутності прискіпливих коментарів з їхнього боку;
 • корегування дедлайнів здачі робіт;
 • можливість отримувати стипендію.

Недоліки:

 • процес оформлення може займати від кількох днів до двох тижнів;
 • у тебе немає особливих привілеїв. Потрібно заробляти бали, опановувати матеріал та складати сесії в одному темпі з іншими студентами. Інакше – відрахування;
 • деякі пари можуть бути обов’язковими для відвідування.

Юлія, студентка 3 курсу Університету державної фіскальної служби (Податкового університету) впевнена, що індивідуальний графік — найкращий варіант для студента, який бажає поєднати роботу і навчання:

Працювати я почала на другому семестрі першого курсу. Тоді навчалася на денній формі. Не скажу, що поєднувати роботу і навчання було легко. Тому через півроку я вирішила шукати більш ефективні шляхи поєднання роботи і навчання. Згодом, від знайомих старшокурсників дізналася про таке явище як індивідуальний графік. Виявилося, що значна частина студентів-магістрів у нашому університеті навчається саме так. Був, звісно, ще варіант заочного навчання, але у нього занадто багато недоліків. Тому я вирішила не чекати, доки закінчу бакалавра і оформила індивідуальний графік ще до початку другого курсу.

Виявилося, що зробити це дуже легко. У мене весь процес зайняв буквально кілька днів. На сьогодні, я вже рік навчаюся саме так і абсолютно не шкодую.

Дехто говорить, що я нечасто з’являюся в універі і через це пропускаю всі студентські активності. Але кожен має свою мету в житті. Хтось ловить кайф від спілкування з одногрупниками, а я – від швидкого просування кар’єрними сходами.

Домовленість з викладачами

Якщо ти впевнений, що викладачі підуть тобі на зустріч, то не варто морочитися з оформленням індивідуального плану. Краще усно домовитися з викладачами.

Лови кілька порад, як зробити це правильно:

 • домовляйся на початку семестру. Поясни свою ситуацію, пообіцяй виконувати обов’язкові завдання;
 • не дай про себе забути – по можливості відвідуй заняття. Не кожен викладач без постійного нагадування пам’ятає, що ти працюєш;
 • підтримуй теплі стосунки з одногрупниками. Так, вони можуть «прикрити» тебе на заняттях і сповіщати про важливі події, як от, неочікуваний модуль на наступній парі, на який обов’язково треба прийти;
 • не бійся домовлятися. Іноді трапляються викладачі, які ретельно перевіряють відвідуваність або вважають, що студент повинен увесь час приділяти навчанню. У таких випадках потрібно проявити талант співрозмовника або ж не пропускати жодного заняття з цього предмету;
 • подружися з тайм-менеджментом. Нині є багато ресурсів, які допоможуть у цьому. Можна почати з книг Девіда Аллена чи Браяна Трейсі. А ще, заведи щоденник. Він допоможе знайти час не лише на навчання і роботу, а й на особисте життя.

Анастасія, студентка 3 курсу КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, розповіла STUD-POINT про свій досвід такого варіанту навчання:

Почнемо з того, що я навчаюся на факультеті маркетингу і працюю, відповідно, теж у цій сфері. Ось уже 4 роки. Доводилося працювати на різних позиціях, в різних напрямках, але треба сказати, що маркетинг я обожнюю, тому заради нього готова на все.

Частіше за вся я працювала на фрілансі, тому поєднувати роботу і навчання було не так складно. Коли був час, тоді і працювала над робочими проектами. На денному навчанні і до, і під час карантину працювала на парах. На дистанційці це було зовсім не важко – спокійно слухаєш, що говорять інші і поки чекаєш своєї черги вирішуєш якіcь не дуже складні робочі завдання. Навіть, якщо було необхідно активно працювати всю пару, то теж все було добре. Відповідно, з викладачами конфліктів не виникало.

Абсолютно новий етап розпочався, коли я влаштувалася маркетологом у стартап. Це була величезна платформа з такою ж величезною кількістю завдань. Робота по 10– 13 годин на добу. Отут і почалося пекло. Бо частіше за все викладачі ішли на поступки – дозволяли швидко відповісти і вийти з конференції. Але було кілька тих, хто вимагав повної присутності на занятті. А щоб хоч трохи справлятися з роботою я фізично не могла дозволити собі проводити цей час на парах.

Круто, що мій роботодавець бачив результати роботи і спокійно відпускав на деякі заняття чи екзамени. Але інколи були термінові відеодзвінки, на яких обговорювали глобальні речі. От, наприклад, я мала виступати на університетській конференції з доповіддю, яку готувала цілих півроку (страшенно пишаюся цим!). Але мене поставили останньою в черзі. А тут прямо перед виступом на роботі стається позаштатна ситуація і мені доводиться покидати конференцію! Неприємна ситуація, правда ж?

Сказати, що поєднувати роботу і навчання на цьому етапі моєї кар’єри було складно – це нічого не сказати. В кінці кінців, в тому проекті із рядового маркетолога я стала одним із співзасновників. Непогано, але повторювати я б не стала.

Заочне навчання

Для тих, хто остаточно зневірився в університетській освіті, але батьки вимагають диплом, чудово підходить такий варіант. 90% матеріалу ти опановуєш самостійно, натомість викладачі є лише координаторами твого освітнього процесу. В університеті треба з’являтися лише в період сесій.

Переваги:

 • диплом заочника нічим не відрізняється від диплому студента денної форми навчання;
 • вартість навчання менша ніж у студентів-контрактників денної форми;
 • можливість паралельно навчатися в інших ВНЗ.

Недоліки:

 • додаткові витрати. Кількість державних місць на заочну форму в університетах мізерна або ж вони взагалі відсутні;
 • можливість жити в гуртожитку є лише в іногородніх студентів. І тільки на період екзаменаційної сесії;
 • хлопцям не надається відстрочка від армії;
 • в окремих випадках доведеться навчатися на рік довше ніж на денному.

А от Аліна, теж студентка 3 курсу КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, говорить, що поєднати роботу і навчання можливо лише на заочці:

Перевестися на заочне навчання я вирішила влітку перед другим курсом. На той момент, я була студентом-контрактником і мала роботу в одній компанії. Там я планувала залишитися надовго, тому не бачила сенсу в денному навчанні – довго, дорого та ще й майже повністю дистанційно. Заочка в цьому випадку мала значно більше переваг – об’єм знань той самий, платити треба в рази менше і вільного часу хоч відбавляй.

Але так сталося, що на момент початку навчального року роботи у мене уже не було, тому і проблем із поєднанням її та навчання теж.

На початку другого семестру я знову знайшла роботу. Але не дуже за неї трималася і перед початком третього курсу звільнилася.

Зараз я знову працюю в іншій компанії за моєю прямою спеціальністю – маркетинг. Там мені пообіцяли підібрати індивідуальний графік роботи, щоб було легше під час сесій.

Тепер ти знаєш все про три найпопулярніші способи як поєднати роботу і навчання. Сподіваємося, що правильно оцінивши ситуацію, зможеш підібрати той, який найкраще підходить саме під твої потреби.

Раніше ми писали, як знайти баланс між роботою та відпочинком

Текст: Макуха Катерина

Поділитися:

Share on facebook
Facebook
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email